Ciągłe zmęczenie i senność – czy to zespół chronicznego zmęczenia?

 

Ciągłe uczucie zmęczenia to zmora, która może dopaść każdego – i to niezależnie od płci, wieku, wykonywanego zawodu czy też stylu życia. Jeżeli zmęczenie organizmu jest chwilowe bądź przejściowe (wynikające między innymi ze byt małej ilości snu, nieprawidłowej diety bądź stresu), to jeszcze nie ma się czym martwić. Natomiast przewlekłe zmęczenie powinno już zaniepokoić. I to z dwóch powodów. Po pierwsze ciągłe zmęczenie i osłabienie może być wynikiem groźnej choroby – na przykład boreliozy, stwardnienia rozsianego, anemii, wirusowego zapalenia wątroby typu c, cukrzycy, niewydolności nerek, nadczynności bądź niedoczynności tarczycy, niedociśnienia lub problemów z sercem bądź płucami. Z drugiej strony ciągła senność i zmęczenie (w tym także zmęczenie psychiczne) może zwiastować tak zwany zespół chronicznego zmęczenia (ang. Chronic Fatique Syndrome). Czym jest owo schorzenie i jak z nim walczyć? Oto kilka podstawowych informacji.


Spis treści – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu

Chroniczne zmęczenie – czym jest?

Zespół chronicznego zmęczenia (ICD-10 G93.3, określany też jako zespół przewlekłego zmęczenia – ZPZ) to bardzo złożone zaburzenie, które charakteryzuje się uczuciem wręcz krańcowego wycieńczenia, występującego od co najmniej sześciu miesięcy i nie będącego skutkiem określonej choroby. Jego cechą charakterystyczną jest to, iż ciągłe uczucie zmęczenia nie mija nawet po długotrwałym odpoczynku. I chociaż statystycznie schorzenie częściej dotyka kobiety (zwłaszcza pomiędzy 30 a 45 rokiem życia, mającym wiele obowiązków i żyjącym pod presją czasu), to ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn też nie jest wyjątkiem. Jednak aby można było mówić o zespole chronicznego zmęczenia, to muszą wystąpić przynajmniej cztery inne symptomy (poza wyczerpaniem):

  • ból gardła lub chrypka,
  • niewyjaśnione bóle mięśni,
  • powiększone węzły chłonne (pachowe lub szyjne),
  • zaburzenia pamięci lub koncentracji,
  • ból głowy inny niż zazwyczaj,
  • przemieszczający się ból stawów (bez charakterystycznych obrzęków),
  • silne zmęczenie psychiczne,
  • sen, który nie przynosi wypoczynku.

Wymienione wyżej objawy mogą być symptomem wielu innych chorób – i dlatego diagnoza zespołu przewlekłego zmęczenia jest bardzo trudna. Diagnozowanie schorzenia przebiega na podstawie wykluczenia innych groźnych dolegliwości.

Zespół chronicznego zmęczenia – przyczyny nie są takie oczywiste

Syndrom chronicznego zmęczenia to choroba, która wciąż nie została do końca poznana. Naukowcy do dzisiaj nie znają jej konkretnej przyczyny. Przypuszcza się, iż niektórzy ludzie mają do niej genetyczne predyspozycje, które mogą zostać wyzwolone pod wpływem pewnych czynników, na przykład:

  • infekcji wirusowych,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • problemów immunologicznych.

Jednak bez względu na konkretne przyczyny jedno jest pewne – chroniczne zmęczenia najczęściej dotyka osoby żyjące w ciągłym biegu i prowadzące niezdrowy tryb życia.

Zespół przewlekłego zmęczenia można leczyć!

Wiele osób stykających się z problemem skrajnego wyczerpania zadaje sobie pytanie: jak pokonać zmęczenie? Na szczęście pacjenci borykający się z tą chorobą nie pozostają sami ze swoim problemem. Zespół przewlekłego zmęczenia można i należy leczyć. Co na zmęczenie jest najbardziej odpowiednie? W tym przypadku wszystko zależy od stanu pacjenta i stopnia zaawansowania dolegliwości.

Sposoby na chroniczne zmęczenie, które możemy zastosować na już

Nadmierna senność i zmęczenie (o ile nie jest na etapie uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie) może zostać złagodzona domowymi sposobami. Tutaj należy wymienić:

  • odpoczynek – zarówno fizyczny, jak i psychiczny,
  • umiarkowaną aktywność fizyczną – na przykład spokojna jazda na rowerze, basen lub joga,
  • zdrową i zbilansowaną dietę – opartą o ryby, produkty pełnoziarniste oraz owoce i warzywa,
  • odpowiednie nawodnienie organizmu – ułatwiające oczyszczenie z toksyn i niepotrzebnych produktów przemiany materii.

Dodatkowo warto też zadbać o odpowiednią dawkę słońca, które wytwarza witaminę D i tym samym zapobiega stanom zmęczenia oraz spadkom nastroju. Czasami jedynym sposobem jest zmiana stylu życia – porzucenie dotychczasowej pracy, nabycie umiejętności zostawiania obowiązków służbowych za drzwiami biura, nauczenie się efektywnego wypoczynku, zwiększenie ilości snu, a nawet zastosowanie psychoterapii. Jednak – co warto podkreślić – wszystkie zabiegi wymagają czasu. Chroniczne zmęczenie nie zniknie po tygodniu stosowania wyżej wymienionych zasad. Tutaj potrzebna jest regularność i konsekwencja.

Chroniczne zmęczenie – leczenie farmakologiczne

Jednym ze sposobów leczenia zespołu przewlekłego zmęczenia jest farmakologia stosowana według ściśle określonych zasad. W tym przypadku pomocne mogą okazać się duże dawki witaminy C podawane dożylnie (pod ścisłą kontrolą lekarza) oraz leki przeciwbólowe i nasenne (także stosowane według zaleceń lekarza prowadzącego). W przypadku wystąpienia depresji (która bardzo często towarzyszy chronicznemu zmęczeniu) niezbędne może okazać się podanie leków antydepresyjnych, które pozwalają utrzymać równowagę psychiczną.

Co bardzo ważne – to lekarz dopiera terapię farmakologiczną (w zależności od indywidualnego stanu pacjenta), której głównym zadaniem jest likwidowanie poszczególnych objawów. Zdecydowana większość stosowanych farmaceutyków jest na receptę i może być wypisana na konkretne zalecenie lekarza prowadzącego. Pod żadnym pozorem nie wolno ich przyjmować na własną rękę – wtedy mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Na przewlekłe zmęczenie – tylko Neuromood!

Rozwiązaniem jest sięgniecie po rekomendowane (i bez recepty) tabletki na zmęczenie i senność – preparat Neuromood, który pomaga walczyć z wieloma objawami chronicznego zmęczenia. Jego zaletami są: skład (oparty o skuteczne substancje i ich właściwe proporcje), szybkość i skuteczność działania, bezpieczeństwo stosowania i kompleksowe działanie na cały organizm. Dzięki temu Neuromood pozwala walczyć ze wszystkimi objawami i skutkami przewlekłego zmęczenia, a osoby borykające się z tym schorzeniem mają szansę na poprawę jakości życia. A połączenie suplementacji Neuromoodu z odpoczynkiem i zdrowym stylem życia przynosi najlepsze rezultaty.

Witaminy na zmęczenie i brak energii

Przewlekłe zmęczenie często wiąże się z niedoborem pewnych witamin i składników mineralnych. Dlatego też czasami warto sięgnąć po preparaty oraz witaminy na zmęczenie i brak energii. Które suplementy na zmęczenie będą najlepsze? Wśród tych najbardziej popularnych wymienia się:

  • preparaty z magnezem,
  • witamina D w tabletkach,
  • suplementy zwiększające odporność,
  • preparaty bogate w witaminy i składniki mineralne.

Wadą takiej suplementacji jest konieczność przyjmowania wielu preparatów (na określone objawy).

Podsumowanie – nigdy nie lekceważ swojego zmęczenia!

Ciągłe zmęczenie i osłabienie organizmu to schorzenie, które w sposób znaczący pogarsza jakość życia. Na szczęście istnieją sposoby, aby walczyć z tą przypadłością. I co ważne – nie należy zwlekać z podjęciem odpowiednich kroków, gdyż zaniedbanie zespołu przewlekłego zmęczenia może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji.

Źródła:
  1. Basińska, Małgorzata A., Justyna Kielnik, and Izabela Grzankowska. „Wybrane wyznaczniki zmęczenia chronicznego u matek dzieci chorych na ADHD.” Pediatria Polska 89.1 (2014): 21-26.
  2. Basińska, Małgorzata Anna, Paulina Natalia Lewandowska, and Arleta Kasprzak. „Wsparcie społeczne a zmęczenie życiem codziennym u opiekunów osób chorych na Alzheimera.” Psychogeriatria Polska 10.2 (2013): 1-10.

Dodaj komentarz