Jak poprawić nastrój bliskiej osobie, kiedy dopada ją depresja?

Osoba, którą kochasz ciągle zmaga się ze złym samopoczuciem i nie możesz już biernie przyglądać się temu, jak cierpi? Jesteś w stanie jej pomóc – wystarczy tak naprawdę tylko odrobina chęci. Istnieje wiele sposobów na to, aby poprawić jej nastrój. Ważne jest jednak to, aby zachować cierpliwość i wytrwałość – nie zawsze zmiany przychodzą od razu.

Okaż empatię pomimo trudności

Nie ma nic gorszego dla osoby w depresji niż ciągła krytyka i nieżyczliwe uwagi. Życie z kimś, kto ciągle jest w stanie obniżonego nastroju faktycznie nie jest łatwe, ale tylko próba wczucia się w położenie chorego może przynieść pozytywne skutki. Postaraj się dać do zrozumienia, że zawsze może na Ciebie liczyć i w razie potrzeby się wygadać.

Jednak nie nalegaj. Może się okazać, że czasem w trakcie depresji potrzeba na chwilę zostać samemu, by przemyśleć pewne sprawy. Delikatność i wyczucie są więc najważniejsze. Tym co może poprawić nastrój jest właśnie poczucie bezwarunkowej akceptacji – bez względu na okoliczności.

Okazuj czułość

Nie tylko bliskość emocjonalna, ale również fizyczna pozwala zapobiec i zmniejszyć objawy depresji. Dlatego nie zapominajcie zwłaszcza o przytulaniu się i pocałunkach. Nie zaprzestawajcie również współżycia ze sobą tylko dlatego, że jedna ze stron jest obecnie w gorszym samopoczuciu.

Jak poprawić sobie nastrój, a przy okazji drugiej osobie? Przede wszystkim okazujcie sobie nawzajem szacunek i skupcie się na zaspokajaniu potrzeb drugiej osoby. Szanujcie swoją wrażliwość i niczego nie narzucajcie.

Postawcie na wspólną relaksację

Często w trakcie depresji obie strony zaczynają tracić nerwy. Zaburzeniu temu mogą towarzyszyć liczne objawy somatyczne, które ciężko zrozumieć postronnej osobie. Istnieje nawet ryzyko, że nabiorą one charakteru paniki. Dlatego nie można zapominać o systematycznej relaksacji. Kolacja przy świecach, aromatyczna kąpiel, medytacja, joga, odprężający masaż. Spróbujcie tych wszystkich sposobów, a na pewno znajdziecie najlepszy dla siebie sposób na to, jak się uspokoić.

Spędzajcie czas na świeżym powietrzu

Nic nic przynosi takiego ukojenia w stanach obniżonego samopoczucia jak kontakt z przyrodą. Wybierzcie się do lasu, przytulajcie drzewa, wsłuchujcie się w śpiew ptaków, zbierajcie runo leśne. Szybko odnajdziecie ukojenie od stresu codziennego dnia.

Szukajcie miejsc z dala od tłumów ludzi, dzięki czemu zdołacie się wyciszyć i poukładać w głowie nierozwiązane sprawy. Nie ma lepszej odpowiedzi na pytanie o to, jak poprawić nastrój w depresji niż spędzanie czasu na łonie natury.

Przyglądajcie się radości dzieci

Większość dorosłych osób zatraciła naturalną zdolność dziecka do spontanicznej radości. Najmłodsi nie potrzebują specjalnych powodów do tego, aby się śmiać. Każdy dzień jest dobrą ku temu okazją. Dlatego warto pójść w miejsce, gdzie znajdują się małe dzieci – np. w okolice przedszkola czy placu zabaw.

Zobaczcie ile w tych młodych istotach jest szczęścia i ochoty do życia. Nie wstydźcie się dołączyć razem z nimi do wspólnej zabawy. Wejdźcie na karuzelę, budujcie zamki z piasku, bawcie się w chowanego. Co z tego, że nie wypada? Skoro można sobie dzięki temu poprawić nastrój, to jaki jest sens przejmować się czyjąś opinią?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *