Jak poprawić sobie samopoczucie w czasie chandry? 6 prostych kroków

Coraz częściej towarzyszy Ci w ostatnim czasie smutek oraz niepokój? Masz problem z zachowaniem koncentracji i bardzo łatwo wyprowadzić Cię z równowagi? Jeżeli teraz nie zadbasz o siebie, już wkrótce możesz popaść w depresję. Dowiedz się jak poprawić humor domowymi sposobami i w końcu przestać się zamartwiać. Pamiętaj o tym, że stan chronicznego napięcia oraz rozgoryczenia prędzej czy później doprowadzi do problemów ze zdrowiem.

1. Jak poprawić sobie humor i zacząć żyć pełnią życia?

Każda osoba, która zastanawia się nad tym, jak poprawić samopoczucie, powinna sobie wcześniej zadać jedno ważne pytanie. Czy na pewno żyjesz w zgodnie ze sobą? Nigdy nie będziemy szczęśliwi i radośni, jeżeli kierujemy się w sposób bezrefleksyjny opiniami innych ludzi. Nawet jeżeli są one podyktowane dobrymi intencjami, nikt nie może za nas samych decydować.

Nic dziwnego, że zmagamy się ze złym samopoczuciem, kiedy wszystko w środku woła „ratunku”. Wówczas ciało może nam sygnalizować problem poprzez typowe objawy somatyczne takie jak np. napięcie mięśni, bóle głowy, bezsenność czy rozdrażnienie. Weź zatem kartkę papieru i wypisz na niej swoje priorytety. Czy na pewno zarabianie pieniędzy, kariera i opinia innych ludzi to najważniejsze spośród nich?

2. Znajdź chwilę dla siebie

Tym, co poprawia humor w największym stopniu, to zatroszczenie się o siebie samego. Nikt tego nie zrobi za nas – a przecież nieraz wystarczy wygospodarować nawet kilkanaście minut w ciągu dnia. Zastanów się nad tym, co tak naprawdę sprawia Ci przyjemność? Może to być np. aromatyczna kąpiel, leśny spacer, bieganie, wyjście do kina, na koncert czy do teatru. Życie składa się przecież z drobnych przyjemności. Kiedy o nich zapomnimy, wtedy szybko skończy się to wypaleniem i stale obniżonym samopoczuciem.

3. Zadbaj o relacje

Człowiek jest istotną społeczną, dlatego potrzebuje bliskich kontaktów z innymi ludźmi. Warto zadać sobie pytanie, kiedy ostatnio przytulaliśmy się z ukochaną osobą, albo przeznaczyli wieczór na rozmowę przy ognisku? Odkąd przestaniemy pielęgnować więzi z najbliższymi, odtąd szybko zaczniemy więdnąć niczym kwiat pozbawiony wody.

4. Odpuść nadmierne oczekiwania

Nie uda nam się wyrwać ze złego nastroju, jeżeli ciągle będziemy niezadowoleni z siebie. Zatem jak poprawić sobie humor? Po prostu przestań porównywać się z innymi. Co z tego, że koleżanka z pracy szybciej awansowała lub wyjechała na drogie wczasy do Egiptu? Może odbyło się to kosztem ciągłych nadgodzin? Pamiętaj więc o tym, aby Twoje życie przebiegało torami, które sama sobie wyznaczysz. Czasem lepiej z czegoś zrezygnować, aby znaleźć miejsce na coś zdecydowanie ważniejszego.

5. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu

Jak poprawić sobie samopoczucie, kiedy nie dbamy o zdrową dietę? Jest to po prostu niemożliwe. Warto mieć na uwadze, że stan naszego ciała wpływa bezpośrednio na psychikę. Nie jest realnym, aby czuć się dobrze i pełnym energii, kiedy jemy w pośpiechu małowartościowe produkty takie jak białe pieczywo, wędliny, sery czy produkty fast-food. Zamiast tego jadłospis powinien być bogaty w różnorodne warzywa, owoce, ziarna, fasole i orzechy.

6. Weź głęboki oddech

Złe samopoczucie może wynikać również po prostu z tego, że oddychamy w sposób nieprawidłowy. Płytki, nieświadomy oddech, to prosta droga do nabawienia się problemów zdrowotnych i obniżonego nastoju. Dlatego warto praktykować świadome oddychanie przeponowe przez co najmniej 5 minut każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *