Jakie są przyczyny złego samopoczucia? Czy brałeś je pod uwagę?

Nie należy bagatelizować złego samopoczucia. Kiedy stan ten będzie się przedłużał, może dojść do rozwoju depresji – poważnego zaburzenia, które prowadzi do utraty sensu życia, wycofania się z życia społecznego, a często nawet do samobójstwa. Dlatego warto jak najszybciej poznać najczęstsze przyczyny obniżonego nastroju i zacząć w porę im przeciwdziałać.

  • Zbyt wygórowane ambicje

Ciągle próbujesz osiągnąć spektakularne sukcesy zawodowe, jednak masz poczucie, że nadal stoisz niemalże w tym samym miejscu? Odczuwasz z tego powodu coraz większą frustrację i przewidujesz, że już nic Ci się w życiu nie uda? Zamiast dramatyzować, zmniejsz oczekiwania względem siebie. Postaw na metodę małych kroków – niewielkie sukcesy będą pchać Cię do przodu i zwiększać motywację do działania. Dziękuj nawet za najmniejszy sukces, a złe samopoczucie na pewno będzie Cię omijać.

  • Brak wypoczynku

Nie daj się jednak zwariować, dążąc do wyznaczonych przez siebie celów. Pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje regeneracji. Przestań się godzić na ciągłe nadgodziny po pracy. Znajdź każdego dnia chociaż chwilę na relaksację. Może to być chociażby gorąca kąpiel, leśny spacer, joga, słuchanie wyciszającej muzyki czy ćwiczenia głębokiego oddychania przeponowego. Nie zapominaj poza tym o odpowiednio długim śnie – najlepiej co najmniej 7-godzinnym. Niedosypianie to bez wątpienia jedna z najczęstszych przyczyn złego samopoczucia.

  • Nieumiejętność ustalania priorytetów

Jeżeli nie zadbasz o samodzielne ustalenie tego, co w Twoim życiu ważne, zapewne zrobi to za Ciebie ktoś inny – pracodawca, partner, rodzina czy znajomi. Musisz wiedzieć, jakim czynnościom chcesz poświęcać swój czas. Wypisz sobie na kartce 5 najważniejszych wartości w swoim życiu. Może to być na przykład zdrowie, praca, pieniądze, podróże, rozwój osobisty czy wychowywanie dzieci. Miej na uwadze to, że lepiej czynić niewielkie postępy w jednej dziedzinie życia, niż niemal niezauważalne w wielu kierunkach.

  • Porównywanie się do innych

Kto Ci to wmówił, że musisz komukolwiek dorównywać? Pozbądź się tej paskudnej przyczyny złego samopoczucia jak najszybciej! Co z tego, że nie zarabiasz tyle co sąsiad i nie masz tak drogiego samochodu, domu czy telefonu jak on? A czy pomyślałeś o tym ile czasu musi on poświęcać pracy, aby kupić to wszystko? Całkiem możliwe, że musiał w tym celu zadłużyć się na wiele lat. Naprawdę jest Ci potrzebna taka „wolność”? Twoje życie jest indywidualne i niepowtarzalne – i tylko od Ciebie zależy, czy odnajdziesz w nim szczęście. Jeżeli już chcesz się do kogokolwiek porównywać, to tylko do siebie z przeszłości. Nie chodzi przecież o to, aby stać w miejscu, lecz ciągle się rozwijać.

  • Niewłaściwa dieta

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że złe samopoczucie może mieć nie tylko przyczyny psychologiczne, lecz także czysto fizyczne. Stanie się tak zwłaszcza wtedy, gdy nie zadbasz o zdrowe odżywianie. Nie jest możliwe, aby czuć się dobrze, jeżeli każdego dnia opychamy się wysoko przetworzonymi produktami, takimi jak mięso, słodycze czy dania typu fast food. Zamiast nich, warto postawić na nieprzetworzoną dietę roślinną. Powinna ona obfitować zwłaszcza w różnego typu warzywa i owoce – najlepiej spożywane w postaci surowej. Nie może w niej ponadto zabraknąć orzechów, które doskonale wpływają na funkcjonowanie procesów myślowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *