Jakie tabletki na uspokojenie wybrać?

Stres to nieodłączny towarzysz codzienności dla właściwie każdego z nas. Coraz szybsze tempo życia, gromadzenie się coraz większej ilości obowiązków, a także pojawiające się niespodziewanie nowe okoliczności, często skutecznie wyprowadzają z równowagi i zamiast motywacji, powodują chęć ucieczki jak najdalej od problemów. Niestety mało kto może pozwolić sobie pozwolić na izolację od stresujących sytuacji, dlatego szuka rozwiązań pozwalających na normalne funkcjonowanie. Z pomocą przychodzą zwykle tabletki na dobre samopoczucie. Jakie są najlepsze tabletki na uspokojenie? 

Najlepsze tabletki uspokajające – zioła w roli głównej 

Leki uspokajające zdecydowanie pomagają w walce z codziennym napięciem, złymi emocjami i stresem. W zależności od konkretnej sytuacji, metody redukcji stresu są różne. W niektórych przypadkach wystarczający okaże się relaks – słuchanie ulubionej muzyki, masaż, gorąca kąpiel czy drzemka. W innych takie działania nie przyniosą żadnych rezultatów i konieczne jest przyjmowanie leków wyciszających. W sytuacjach długotrwałego stresu i napięcia, wyciszanie organizmu za pomocą środków uspokajających może okazać się niezbędne – długotrwały stres naraża organizm na nieprzyjemne skutki uboczne (takie jak na przykład wrzody żołądka, wypadanie włosów czy wpadnięcie w nerwicę).

Dobre tabletki na uspokojenie powinny wyciszyć, ale nie otumanić. W pierwszym etapie niwelowania objawów stresu, warto sięgnąć po ziołowe preparaty. Zawierają bowiem naturalne składniki, znane od setek lat ze swoich dobroczynnych i bezpiecznych dla organizmu właściwości. Ziołowe ekstrakty zamknięte są najczęściej w postaci tabletek i syropów, a także kropli i olejków aromaterapeutycznych. Są najbardziej pomocne i skuteczne w przypadkach, kiedy źródłem napięcia nie jest nerwica. W jej przypadku niwelowanie objawów stresu jest bardziej złożone i wymaga pomocy specjalisty. Mocne tabletki na uspokojenie, dostępne w aptece na receptę, są skuteczne w przypadku poważniejszych schorzeń, takich jak depresja i nerwica, jednak ich działanie nie pozostaje obojętne dla organizmu.

Silne tabletki na uspokojenie – ostateczność w potrzebie 

Tabletki ziołowe pomagają wyciszyć organizm w naturalny sposób, a także wpływają pozytywnie na redukcję objawów najczęściej towarzyszących stresowi: drżeniu rąk, uczucia ściśnięcia w gardle, gniecenia w żołądku, nadmiernej potliwości czy kołatania serca. W przypadku stresu na tle nerwicowym, ziołowe tabletki uspokajające mogą pomóc w redukcji nieprzyjemnych objawów ze strony organizmu, jednak nie będą wystarczające dla zniwelowania stresu. O ile zioła nie powodują senności w ciągu dnia, uczucia otępienia czy zaburzenia sprawności psychoruchowej, to leki dostępne na receptę mają o wiele większy wpływ na organizm.

Tabletki na dobry nastrój,  przepisywane na receptę, nie są jednak już tak obojętne dla organizmu, jak ziołowe. Silne tabletki uspokajające wydawane są na receptę wystawianą przez lekarza psychiatrę. Dla każdego pacjenta dobierana jest indywidualna forma terapii, w zależności od dolegliwości i ich przyczyn. Najczęściej stosowane obecnie są leki z grupy benzodiazepin. Tabletki na lepsze samopoczucie wypływają  pozytywnie na układ nerwowy, jednak nie są obojętne dla organizmu i mogą powodować również efekty uboczne. Należą do nich przede wszystkim:

  • senność – w przypadku przekroczenia zalecanej dziennej dawki
  • negatywny wpływ na zdolności psychoruchowe, co uniemożliwia prowadzenie samochodu i obsługę maszyn.

Mocne tabletki uspokajające z grupy benzodiazepin nie powinny być również przyjmowane przez kobiety w ciąży. Bardzo ostrożnie powinny być również stosowane z innymi lekami. Podczas ich przyjmowania, nie wolno spożywać alkoholu i zażywać żadnych innych leków na własną rękę, ze względu na ryzyko interakcji z nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *