Dobre leki na uspokojenie – co pomoże w stresie?

 

Dobre leki na uspokojenie - co pomoże w stresie?

Stres i napięcie nerwowe towarzyszy niemal każdemu, w coraz częstszych sytuacjach. Problemy w pracy, kłopoty rodzinne, nieprzewidziane sytuacje czy traumatyczne wydarzenia – wszystko to sprawia, że pojawiają się problemy z koncentracją i snem, a umysł zaprzątnięty jest przez natrętne myśli, utrudniające codzienne obowiązki. Długotrwały stres naraża organizm na groźne dla zdrowia konsekwencje. Jak pomóc sobie w stresie i przynieść ulgę napiętym nerwom? 
Spis treści – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu

Lek na uspokojenie na bazie ziół

Siła i zbawienna moc ziół znana jest już od wieków. Po dziś dzień spośród wszystkich dostępnych metod leczenia, zioła należą do czołówki środków stosowanych na nerwy i stres. Są skuteczne i nie powodują skutków ubocznych dla organizmu tak jak środki chemiczne. Leki na uspokojenie to produkt o wyselekcjonowanym składzie, często oparty na bazie ziół. Preparaty tego typu dostępne są bez recepty, w aptekach a nawet większych sklepach spożywczych. Leki ziołowe na uspokojenie dostępne są także w różnych formach – tabletek, syropów, kropli czy naparów.

Leki na uspokojenie bez recepty – ranking składników

Podstawową i najważniejszą zaletą ziołowych leków na uspokojenie jest to, że nie wykazują działania uzależniającego, a także nie otumaniają i nie upośledzają sprawności psychoruchowej. Łagodnie, ale skutecznie wyciszają nerwy i pomagają się zrelaksować. W składzie ziołowych tabletek na uspokojenie zwykle znajdują się:

  • kozłek lekarski,
  • chmiel,
  • melisa (na uspokojenie stosowana od wielu pokoleń),
  • magnez.

Leki na uspokojenie bez recepty dla dzieci

Bez wątpienia są to zioła. W przypadku preparatów dla najmłodszych występują najczęściej w postaci syropów i kropli. Ciężarne kobiety również często potrzebują wspomagania przy wyciszeniu – co na uspokojenie w ciąży będzie bezpieczne? W tym przypadku sprawa się nieco komplikuje, bowiem żaden lek, nawet ziołowy, nie jest w pełni obojętny dla dziecka. Dlatego przed zażyciem czegokolwiek, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jeśli stres nie jest konsekwencją poważniejszych problemów, takich jak na przykład nerwica czy depresja, jego niwelowanie warto rozpocząć od naturalnych i bezpiecznych dla organizmu metod. Przyjmowaniu ziołowych preparatów powinien towarzyszyć odpoczynek i różne formy relaksu, a w poważniejszych przypadkach – terapia. Przy regularnym stosowaniu wedle zaleceń i wspomagania innymi metodami, następuje stopniowa poprawa nastroju.

Leki na poprawę nastroju na bazie ziół

Leki dostępne na receptę, o złożonym składzie i silniejszym działaniu, powinny być stosowane w ostateczności. Najsilniejsze leki uspokajające bez recepty o naturalnym, ziołowym składzie, nie powodują senności w ciągu dnia, dlatego można zażywać je chodząc do szkoły czy pracy. Dobre leki na uspokojenie nie powodują również przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. To naturalny, bezpieczny i łagodny, ale skuteczny sposób na redukcję stresu – na co dzień i w wyjątkowych sytuacjach.

Co na uspokojenie, kiedy zioła nie pomagają? 

Przyczyny stresu i napięcia są różne – tak, jak różne są charaktery i problemy ludzi. Ziołowe leki pomagają niwelować także nieprzyjemne skutki stresu, takie jak kołatania serca, drżenie i pocenie się rąk, uczucie gniecenia w żołądku czy ściśniętego gardła. Są to także objawy kojarzone z nerwicą. Jej przyczyny są jednak o wiele bardziej złożone niż codzienny stres, związany najczęściej z konkretną sytuacją (lub sytuacjami). W przypadku nerwicy równie ważne co niwelowanie nieprzyjemnych objawów, jest znalezienie i wyeliminowanie przyczyny.

Pamiętaj!

Pacjenci z nerwicą najczęściej biorą udział w terapii z psychologiem lub psychiatrą, a leki na poprawę nastroju wydawane są na receptę z polecenia lekarza prowadzącego. Leki na lepsze samopoczucie, szczególnie te wydawane na receptę, mogą wiązać się z działaniami niepożądanymi- to preparaty złożone, składające się z syntetycznie wytworzonych składników. Najczęściej w terapiach nerwic stosuje się benzodiazepiny i hydroksyzynę. Są one skuteczne, jednak z uwagi na możliwość wystąpienia skutków ubocznych, możliwie jak najdłużej w pierwszym etapie leczenia warto pozostać przy ziołowych preparatach.

Źródła:
  1. Nerwica a rozwój człowieka: trudna droga do samorealizacji Psychologia – Rebis, Karen Horney, Zofia Doroszowa, Rebis, 2015, ISBN: 8373011072, 9788373011076
  2. Anxiety: Psychobiological and Clinical Perspectives Series in Electrical Engineering Series in health psychology and behavioral medicineISSN 8756-467X, N. Sartorius, ISBN: 1560320648, 9781560320647

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *