Jak szybko zasnąć? Sposoby na problemy ze snem i bezsenność

 

Bezsenność jest stanem, w którym zaburzeniu ulega prawidłowy rytm snu. Objawia się trudnością w zasypianiu, płytkim snem i brakiem możliwości pełnego odpoczynku. Może ona mieć mnóstwo przyczyn. Czasami jest osobną dolegliwością, w innych przypadkach jedynie częścią większej choroby. Nigdy jednak nie można tego bagatelizować. Zaburzenia rytmu snu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.


Spis treści – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu

Bezsenność – brak snu może być groźny!

Ciągły brak snu na wiele sposobów wpływa bardzo negatywnie na nasz organizm. Kiedy nie jesteśmy w stanie skutecznie wypocząć, stajemy się chronicznie przemęczeni. Pojawiają się poważne trudności z normalnym funkcjonowaniem w życiu codziennym. Koncentrowanie się nawet na prostych zadaniach staje się niemal niemożliwe. Znacznemu pogorszeniu ulega oczywiście również samopoczucie. Osoba cierpiąca na bezsenność staje się rozdrażniona; nic jej nie cieszy i bardzo trudno poprawić jej humor.

Zaburzenia snu wpływają nie tylko na samopoczucie. Zdrowy sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, przez co jego brak może przyczyniać się do powstawania poważnych schorzeń. Osoby cierpiące na bezsenność są narażone szczególnie na podwyższone ciśnienie krwi oraz choroby układu krwionośnego.

Przyczyny bezsenności i zaburzenia snu

Leczenie bezsenności należy zacząć oczywiście od poznania przyczyn tego problemu. Zwykle w pierwszej kolejności szuka się ich w sferze psychicznej. Kłopoty ze snem mogą być też efektem depresji oraz stanów lękowych.

Jednak problemy ze snem najczęściej wynikają z nadmiaru stresu oraz problemów życiowych i właśnie na tych dwóch ostatnich skupimy się tutaj najmocniej.

Jak szybko zasnąć – domowe sposoby na bezsenność

Jeśli ktoś zmaga się z takimi problemami to warto wiedzieć, co pomaga zasnąć i co poprawia jakość naszego snu. Sposobów jest całe mnóstwo. Istnieją profesjonalne leki na bezsenność, które niejako wymuszają na organizmie zapadnięcie w sen. Warto jednak najpierw wypróbować bardziej domowe sposoby na bezsenność. Mogą one co prawda zająć nam o wiele więcej czasu, ale ich efekty są zwykle znacznie bardziej trwałe. Takie sposoby najlepiej sprawdzają się, gdy bezsenność jest wynikiem przejściowych problemów i epizodycznego stresu. W przypadku poważniejszych schorzeń powodujących problemy ze snem można sięgnąć po metody farmakologiczne.

O tym, co jest dobre na sen mówi nam wiele tradycyjna medycyna. Bardzo istotne jest stworzenie odpowiednich warunków do wypoczynku. Pomieszczenie, w którym zasypiamy powinno być wywietrzone i czyste. Zasypianie w dusznym pomieszczeniu jest zawsze znacznie utrudnione.

Sport – doskonały na sen

Tym, co pomaga zasnąć jest również sport. Aktywność fizyczna doskonale wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Wprowadzając u siebie kilka niewielkich z pozoru zmian w trybie swojego życia można odczuć ogromne różnice w tym, jak śpimy. Osoby szukające odpowiedzi na to, co zrobić aby zasnąć z góry obawiają się tego, że trzeba w tym celu zacząć niemal profesjonalnie uprawiać jakiś sport. Nic bardziej mylnego.

Nawet niewielka, ale regularna aktywność fizyczna w ogromnym stopniu poprawia funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Można na przykład krótko przed snem wybrać się na spokojny spacer – świeże powietrze również jest tu bardzo istotne. Aktywności takie jak bieganie czy jazda na rowerze są tu szczególnie wskazane. Oczywiście, zmiany nie przychodzą z dnia na dzień – trzeba poświęcić nieco czasu na to, aby działanie organizmu mogło się uregulować.

Dobra dieta na problemy ze snem

Jeśli chodzi o to, co zrobić żeby zasnąć, nie możemy nie wspomnieć o prawidłowej diecie. Sposób w jaki się odżywiamy na równi z aktywnością fizyczną wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.

W tym, jak szybko zasnąć pomagają przede wszystkim lekkostrawne posiłki. Wielkim błędem jest spożywanie na krótko przed położeniem się ciężkich, tłustych dań – znacznie utrudniają one zasypianie. Bardzo polecane są tu owoce, szczególnie maliny i truskawki. Wszystkie składniki, które zawierają witaminy cenne dla naszego organizmu są tu jak najbardziej wskazane.

Techniki relaksacyjne

Aby wiedzieć jak zasnąć i zapewnić sobie mocny sen warto poznać najlepsze sposoby na relaks. To właśnie maksymalne rozluźnienie się i zniwelowanie całego napięcia jest kluczem do tego, jak szybko zasnąć. Techniki relaksacyjne są bardzo różnorodne. W większości wypadków wymagają od nas dość ciężkiej pracy, bowiem opanowanie tej sztuki nie jest proste – szczególnie na początku.

Wszystko tkwi w naszej psychice. W tym, jak zasnąć szybko pomocne są nie tylko fachowe techniki, ale również nasze własne podejście. Przed snem, po długim spacerze możemy urządzić sobie relaksującą kąpiel. Ważne jest, aby samemu wyrzucić z głowy wszystkie negatywne myśli i spróbować zapomnieć o problemach. Wszystkie te sposoby są dość czasochłonne, bowiem wyrobienie sobie takiej rutyny we własnym umyśle może sprawić nam nieco problemów. Warto jednak nad tym popracować. Są one doskonałe nie tylko na kłopoty ze snem, ale również na poprawę codziennego samopoczucia i dbanie o własne zdrowie mentalne.

Leczenie bezsenności – farmakologia i leki

W szczególnie trudnych przypadkach sięga się po farmakologiczne leczenie bezsenności. W aptekach znajdziemy zarówno leki na bezsenność dostępne na receptę jak i sprzedawane od ręki.

Przykładem takiego leku jest Neuromood. Lek przeciwdepresyjny, który stosowany jest między innymi w przypadkach takich jak zaburzenia snu. Preparat posiada w swoim składzie wiele substancji cennych dla prawidłowego działania organizmu. Zawarte w nim witaminy mają zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy. Lek ma działanie uspokajające i odprężające.

Jeśli chodzi o leki trudno dostępne, które można otrzymać jedynie po konsultacji z lekarzem, to przykładem mogą być preparaty zawierające zolpidem. Środki te przyjmuje się jednak pod ścisłą kontrolą. Zolpidem działa nasennie, wywołując głęboki sen krótko od podania leku. Nie stosuje się go jednak długotrwale ze względu na działania niepożądane, a szczególnie możliwe uzależnienie i inwazyjność w stosunku do wątroby.

Podsumowując – zadbaj o swój zdrowy sen!

Jak widać, problemy z zasypianiem mogą mieć różne przyczyny. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych dolegliwości, również tutaj o wiele lepiej jest zapobiegać, niż leczyć skutki.

Najlepsze sposoby na sen który zapewnia nam wypoczynek i sposób tkwią w naszym podejściu do życia. Regularny sport oraz zdrowa dieta pozwalają przez długi czas cieszyć się prawidłowym snem. Nie zawsze mamy oczywiście wpływ na wszystkie czynniki powodujące bezsenność. Trudno jest uciec przed problemami czy stresem, ale powinniśmy starać się zminimalizować ich wpływ na nasze zdrowie. Trudności z zasypianiem nie pojawiają się bez przyczyny, mamy zatem wiele możliwości jeśli chodzi o ich ograniczanie.

Źródła:
  1. Dudzińska, Marta, et al. „Bezsenność–istotny problem w codziennej praktyce lekarskiej–doniesienia wstępne.” Family Medicine & Primary Care Review 2 (2015): 90-93.
  2. Skalski, Michał. „Bezsenność-patogeneza i leczenie.” Kosmos 2.63 (2014): 233-243.
  3. Siemiński, Mariusz, et al. „Bezsenność i stosowanie leków nasennych wśród osób starszych przebywających w domach opieki.” Sen 6.2 (2006): 54-53.

Dodaj komentarz