Leczenie nerwicy – objawy i sposoby jak leczyć nerwicę

 

leczenie nerwicy

Nerwica powoduje, że chory żyje w nieustannym napięciu, lęku , często także smutku. Bardzo pogarsza ona komfort codziennego życia i funkcjonowania chorego. W skrajnych przypadkach może całkowicie uniemożliwić wychodzenie z domu. Jak się zabrać za leczenie nerwicy? Czym dokładnie ono jest? Czy można znaleźć właściwe przyczyny choroby? Jakie są najczęściej występujące objawy nerwicy? Czy istnieją leki na nerwicę bez recepty? Podpowiadamy.

Spis treści artykułu – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu

  1. Charakterystyka nerwicy – z czym się wiąże te schorzenie?
  2. Nerwica – przyczyny wcale nie są takie oczywiste
  3. Objawy pomocne w zdiagnozowaniu nerwicy
  4. Sposoby jak skutecznie leczyć nerwicę
  5. Leki bez recepty
  6. Czy istnieją dobre tabletki na nerwy?
  7. Podsumowanie i przestroga

Co to jest nerwica? Charakterystyka schorzenia

Nerwica jest charakteryzowana jako zaburzenie emocjonalne (zaburzenie psychiczne), którego głównym, dominującym objawem jest odczuwanie lęku. Chorzy na nerwicę nie panują nad stresem, żyją w nieustannym napięciu, często się martwią (na ogół w sposób nieuzasadniony). Poza tym mogą mieć niskie poczucie własnej wartości. Lekceważenie nerwicy i rezygnacja z leczenia są jednoznaczne z pogłębieniem objawów aż do nieumiejętności podejmowania funkcjonowania w społeczeństwie.

Przyczyny nerwicy

Przyczyny nerwicy nie zawsze zostają w pełni rozpoznane. Najczęściej jednak wiążą się z doświadczeniem czegoś traumatycznego, np. nagłej śmierci kogoś bliskiego, rozpoznania u siebie ciężkiej choroby, niespodziewanej utraty pracy, rozpadu małżeństwa itp. Ważnym czynnikiem, który ma wpływ na rozwój nerwicy jest trudne dzieciństwo. Gdy osoba dorasta w ciężkich warunkach –

  • chłodu emocjonalnego ze strony rodziców,
  • nadużywania alkoholu przez kogoś bliskiego,
  • doświadczania przemocy ze strony najbliższych


Właśnie to najczęściej kończy się to wystąpieniem objawów nerwicowych oraz depresyjnych. Oprócz tego dowiedziono, że na nerwicę częściej cierpią kobiety. Doświadczają jej osoby, które charakteryzują się dużą wrażliwością, delikatnością. Poza tym wiąże się z takimi cechami osobowości jak: lękliwość, nadmierna potrzeba kontroli, nadwrażliwość, zakompleksienie, niska samoocena. Nerwica bardzo często idzie w parze z zaburzeniami osobowości. Na rozwój nerwicy wpływać mogą: stresująca praca, trudne warunki bytowe, długotrwała izolacja, przewlekły stres, życie pod presją, nadmierne wymagania względem siebie oraz trudne relacje z otoczeniem. Pomoc w dojściu do właściwych przyczyn wystąpienia problemu nerwicowego oferuje psychoterapia.

Objawy nerwicy – na co zwrócić szczególną uwagę?

Wśród najczęściej występujących objawów nerwicy wymienia się przede wszystkim:

  • odczuwanie nieuzasadnionego lęku
  • uczucie napięcia
  • niepokój
  • problemy ze snem
  • problemy z koncentracją
  • nadmierną pobudliwość
  • nieuzasadnione zamartwianie się
  • uczucie zmęczenia
  • poczucie niewydolności

Poza tymi objawami występują również objawy fizyczne, somatyczne, które są szczególnie uciążliwe dla chorego. Należą do nich:

  • przyspieszone bicie serca; kołatania serca
  • nadpotliwość
  • drżenie rąk lub całego ciała
  • suchość w ustach
  • dolegliwości bólowe: bóle głowy, brzucha, mięśni, stawów
  • nadciśnienie
  • dolegliwości jelitowe
  • parcie na pęcherz
  • tiki nerwowe
  • impotencja
  • problemy skórne
  • mdłości, czasem wymioty

Występujące objawy fizyczne często budzą u chorego dodatkowy lęk, że cierpi na jakąś poważną chorobę. Ustępują one jednak wraz z podjęciem leczenia zaburzenia. Lęk przy nerwicy może występować w formie nieustannego niepokoju, fobii, natrętnych myśli, lęku panicznego, wyobrażeń lękowych oraz objawów fizycznych oraz wegetatywnych.

Leczenie nerwicy – jak leczyć nerwicę środkami farmakologicznymi?

Jak leczyć nerwicę? Najskuteczniejszym sposobem na leczenie nerwicy jest łączenie psychoterapii z farmakoterapią. Dzięki lekom przestaniemy odczuwać ciągły lęk i niepokój, odejdą uciążliwe objawy somatyczne, natomiast terapia pozwoli na dojście do przyczyn problemu i jego przepracowanie. Warto jednak pamiętać, że proces terapii na ogół jest długotrwały i może trwać nawet kilka lat aż do osiągnięcia zadowalających efektów. Leki są w stanie zadziałać znacznie szybciej i mocno wpłynąć na poprawę naszego samopoczucia. W aptekach możemy znaleźć dobre tabletki na nerwicę bez recepty – wystarczy zapytać o nie farmaceutę. W celu właściwego zdiagnozowania występującego u nas problemu powinniśmy skorzystać z usług lekarza psychiatry oraz psychologa bądź terapeuty. Psychiatra najczęściej wypisuje leki psychotropowe, które można dostać wyłącznie na receptę.

Leki na nerwicę bez recepty

A czy istnieją dobre leki na nerwicę bez recepty? Jak najbardziej. Ich stosowanie nie jest szkodliwe dla naszego organizmu, jest mniej inwazyjne od leków na receptę, ale znacznie bezpieczniejsze i nie grozi uzależnieniem. Przykładowo suplement Neuromood, który jest dostępny głównie w internecie, wyróżnia się szybkością działania i niezwykłą skutecznością. Stanowi on połączenie wysokiej jakości naturalnych składników z dobrą ceną. Dzięki zawartej w leku witaminie B6 uzyskujemy efekt relaksacyjny. Produkt znakomicie sprawdza się w leczeniu bezsenności, ma także ogromny wpływ na poprawę naszego samopoczucia.

Tabletki na nerwy i ataki paniki

Leki bez recepty mogą się okazać za słabe w przypadku intensywnych ataków, jeśli natomiast są to dopiero początki ich występowania, to można spróbować tradycyjnych ziół na uspokojenie, np. melisy. Jeżeli tabletki na nerwy bez recepty okazały się za mało skuteczne, wówczas powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Dobierze on odpowiedni lek na receptę o silniejszym niż dotąd działaniu.

Bardzo skuteczne w działaniu na nerwicę są leki z grupy SSRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) oraz SNRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny). Na ataki paniki leki bez recepty powinny być silnie działające, lecz głównym problemem jest wysoka zawartość niebezpiecznie uzależniającego benzodiazepin. Działają one natychmiastowo po ich przyjęciu, ale należy je stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach stresujących, nie zaś na co dzień.

Krótkie podsumowanie

Pamiętajmy, by w leczeniu zawsze stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego i nie przerywać samodzielnie leczenia, nawet jeśli nastąpiła poprawa stanu. Leczenie nerwicy jest o tyle trudnym osiągnięciem, że niestety nie powinniśmy przerywać samodzielnie kuracji – nawet jeśli znikną zauważalne objawy.

Źródła:
  1. Fonberg, Elżbieta. „Nerwice.” Przesądy a nauka. Wiedza Powszechna, Warszawa (1971).
  2. Horney, K. „Nerwica a rozwój człowieka.” Trudna droga do samorealizacji, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy (1978).
  3. Szamburski, K. „Nerwica jąkania–inny sposób spojrzenia na problem niepłynności mówienia.” Logopedia 23 (1996): 193-209.

Dodaj komentarz