Leki na uspokojenie dla dzieci – co na uspokojenie dla dziecka wybrać?

 

Leki na uspokojenie dla dzieci

Wielu rodziców mających małe dzieci może napotkać sytuację, w której ich pociecha płacze, jest rozdrażniona, zdenerwowana, nadpobudliwa lub miewa problemy ze spokojnym snem. Taka sytuacja jest bardzo niekomfortowa, gdyż niepokoi nie tylko rodziców, ale także i dziecko, które nie rozumie, co się z nim dzieje. A przyczyn nerwowości, nadpobudliwości i bezsenności u dzieci może być bardzo wiele. Od kolek i ząbkowania u tych najmłodszych, poprzez problemy w przedszkolu (bądź w szkole) lub zaburzone relacje z rówieśnikami u tych starszych.


Spis treści – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu

Kiedy podać leki na uspokojenie dla dzieci?

W takiej sytuacji obowiązkiem każdego rodzica jest poznanie przyczyny problemu i jej wyeliminowanie. W niektórych przypadkach można sięgnąć po leki uspokajające dla dzieci bez recepty, które pozwolą nieco uporać się z problemem. Co ważne – preparaty tego typu powinny być dostosowane do wieku dziecka i jego problemów. Dodatkowo ich stosowanie należy skonsultować z pediatrą. Wśród najpopularniejszych środków uspokajających dla najmłodszych można wymienić herbatki, syropy, krople i tabletki.

Herbatki i melisa dla dzieci – czyli ogólnie zioła

Popularnym i łatwo dostępnym środkiem na uspokojenie malucha są różnego rodzaju herbatki, które można podawać dzieciom pod postacią naparu. W tym przypadku można sięgnąć po typowe zioła do zaparzania, wśród których największą skutecznością odznaczają się:

  • melisa (zmniejsza uczucie niepokoju i ułatwia zasypianie)
  • kozłek lekarski (wykazuje działanie przeciwlękowe)
  • kwiat lawendy (posiada działanie uspokajające)


Innym wartym polecenia środkiem jest herbatka uspokajająca dla dzieci. W jej skład wchodzi co najmniej kilka roślin wykazujących działanie uspokajające i wyciszające. Warto wymienić takie jak między innymi melisa, rumianek, kozłek lekarski, lipa, męczennica, chmiel, głóg bądź dziurawiec. Takie połączenie ziół pomoże dziecku uspokoić się i przygotować do spokojnego snu. Jednocześnie pamiętajmy o tym, iż większość ziół i mieszanek może być podawana dzieciom, które ukończyły co najmniej 6 (lub więcej) lat. Jednocześnie nie wolno zapominać o tym, iż herbatki ziołowe przynoszą oczekiwany rezultat dopiero po regularnym i dłuższym stosowaniu. Jednorazowe wypicie naparu nie rozwiąże problemów z nerwowością i zasypianiem.

Hydroksyzyna dla dzieci czyli popularne krople uspokajające

Leki na uspokojenie dla dzieci bez recepty mogą także występować pod postacią kropel. Tutaj najlepiej sprawdzą się wyciągi z różnorodnych ziół (na przykład szyszek chmielu lub korzenia arcydzięgla). Dodatkowo krople uspokajające dla dzieci mogą zawierać dwie najbardziej popularne substancje – hydroksyzynę i prometazynę. Obie substancje to leki uspokajające dla dzieci nadpobudliwych, które powinny być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Hydroksyzyna dla dzieci jest stosowana w przypadku nadpobudliwości psychomotorycznej oraz stanów lekowych. Substancja ta wykazuje działanie uspokajające i nasenne, a dodatkowo przeciwbólowe i przeciwlękowe. Natomiast prometazyna – chociaż występuje w lekach na uspokojenie – ma także działanie przeciwuczuleniowe, przeciwalergiczne i przeciwwymiotne.

Prosimy zwrócić szczególną uwagę na krople na uspokojenie dla niemowląt, które stają się coraz popularniejsze. Gorąco i gorliwe odradzamy stosowanie jakichkolwiek środków u najmłodszych pociech bez uprzednich konsultacji u pediatry.

Syrop na uspokojenie dla dzieci

Syrop uspokajający dla dzieci bez recepty to jeden z najpopularniejszych środków stosowanych u niespokojnych, płaczliwych i mających problemy ze snem maluchów. W składzie większości z nich znajdują się zioła, które wykazują działanie uspokajające, wyciszające i nasenne. Wśród najpopularniejszych produktów tego typu warto wymienić trzy:

  • Tulleo – syrop na wyciszenie dla dzieci, który dodatkowo wspiera proces zasypiania oraz utrzymania zdrowego snu; w skład syropu wchodzi wyciąg z rumianku, lipy i róży stulistnej oraz ekstrakt z melisy
  • Melisal – syrop na uspokojenie dla dzieci, który zawiera wyciąg z melisy, głogu, arcydzięgla i porzeczki; produkt nie tylko pomoże uspokoić malucha, ale także wspomoże jego zasypianie i zdrowy sen
  • Neospasmina dla dzieci – syrop leczniczy stosowany w stanach niepokoju, pobudzenia nerwowego oraz trudności w zasypianiu; za jego działanie odpowiada przede wszystkim wyciąg z kozłka oraz głoguuspokojenie

Wymienione wyżej syropy (i to zarówno syrop na uspokojenie jak i syrop na sen dla dzieci) powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami. Jednocześnie pamiętajmy o tym, iż są one zalecane dzieciom, które ukończyły co najmniej 3 rok życia.

Tabletki na uspokojenie dla dzieci – nie taki diabeł straszny

Kolejnym środkiem uspokajającym dla dzieci są różnego rodzaju tabletki, które można dostać bez recepty w aptekach lub sklepach zielarskich. W tym przypadku popularne są zwłaszcza tabletki ziołowe, które zawierają rośliny o działaniu uspokajającym i nasennym. Dosyć popularne tabletki na uspokojenie dla dzieci bazują na wyciągu z melisy i głogu. Dodatkowo są uzupełnione magnezem (i trudno się temu dziwić, wszak melisa dla dzieci to jedno z najbardziej skutecznych ziół). Meliski dla dzieci (bo o nich tu mowa) to pastylki do ssania, które wyciszają i ułatwiają zasypianie. Wedle producenta wzmacniają dodatkowo układ nerwowy. To oczywiście nie wszystkie dostępne środki.

Wśród polecanych i rekomendowanych preparatów można wymienić też Neuromood – tabletki uspokajające, które charakteryzują się naturalnym składem, skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania. Zaletą wymienionego preparatu jest proporcjonalny i zrównoważony skład, który nie tylko wspomaga walkę z niepokojem i problemami ze snem, ale także doskonale wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Podsumowanie

Herbatki, krople, syropy oraz tabletki uspokajające dla dzieci to środki, które mogą wspomóc walkę z problemami pojawiającymi się w wieku dziecięcym – trudnościami w zasypianiu, płaczem, niepokojem, zdenerwowaniem, nadpobudliwością czy stanami lękowymi. Wybór tych środków jest naprawdę duży. Jednak decydując się na którykolwiek z wymienionych preparatów warto najpierw skonsultować się z lekarzem. Albo przynajmniej upewnić się, że dziecko nie jest uczulone na żaden ze składników preparatu.

Źródła:
  1. Kubica-Cielińska, Anna, and Marzena Zielińska. „The use of nalbuphine in paediatric anaesthesia.” Anaesthesiology intensive therapy 47.3 (2015): 252-256.
  2. Boćkowski, Leszek, Krzysztof Sendrowski, and Joanna Śmigielska-Kuzia. „Doraźne leczenie napadów migrenowych i stanu migrenowego u dzieci i młodzieży.” Neurol Dziec 20 (2011): 81-87.

Dodaj komentarz