• lepsze samopoczucie
 • antydepresyjne działanie
 • jasność myśli
 • uspokaja i klaruje
 • nie uzależnia

cena/jakość: 5/5

Leki na uspokojenie dla dzieci – co na uspokojenie dla dziecka wybrać?

Leki na uspokojenie dla dzieci

Wielu rodziców mających małe dzieci może napotkać sytuację, w której ich pociecha płacze, jest rozdrażniona, zdenerwowana, nadpobudliwa lub miewa problemy ze spokojnym snem. Taka sytuacja jest bardzo niekomfortowa, gdyż niepokoi nie tylko rodziców, ale także i dziecko, które nie rozumie, co się z nim dzieje. A przyczyn nerwowości, nadpobudliwości i bezsenności u dzieci może być bardzo wiele. Od kolek i ząbkowania u tych najmłodszych, poprzez problemy w przedszkolu (bądź w szkole) lub zaburzone relacje z rówieśnikami u tych starszych.


Spis treści – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu

Kiedy podać leki na uspokojenie dla dzieci?

W takiej sytuacji obowiązkiem każdego rodzica jest poznanie przyczyny problemu i jej wyeliminowanie. W niektórych przypadkach można sięgnąć po leki uspokajające dla dzieci bez recepty, które pozwolą nieco uporać się z problemem. Co ważne – preparaty tego typu powinny być dostosowane do wieku dziecka i jego problemów. Dodatkowo ich stosowanie należy skonsultować z pediatrą. Wśród najpopularniejszych środków uspokajających dla najmłodszych można wymienić herbatki, syropy, krople i tabletki.

Herbatki i melisa dla dzieci – czyli ogólnie zioła

Popularnym i łatwo dostępnym środkiem na uspokojenie malucha są różnego rodzaju herbatki, które można podawać dzieciom pod postacią naparu. W tym przypadku można sięgnąć po typowe zioła do zaparzania, wśród których największą skutecznością odznaczają się:

 • melisa (zmniejsza uczucie niepokoju i ułatwia zasypianie)
 • kozłek lekarski (wykazuje działanie przeciwlękowe)
 • kwiat lawendy (posiada działanie uspokajające)


Innym wartym polecenia środkiem jest herbatka uspokajająca dla dzieci. W jej skład wchodzi co najmniej kilka roślin wykazujących działanie uspokajające i wyciszające. Warto wymienić takie jak między innymi melisa, rumianek, kozłek lekarski, lipa, męczennica, chmiel, głóg bądź dziurawiec. Takie połączenie ziół pomoże dziecku uspokoić się i przygotować do spokojnego snu. Jednocześnie pamiętajmy o tym, iż większość ziół i mieszanek może być podawana dzieciom, które ukończyły co najmniej 6 (lub więcej) lat. Jednocześnie nie wolno zapominać o tym, iż herbatki ziołowe przynoszą oczekiwany rezultat dopiero po regularnym i dłuższym stosowaniu. Jednorazowe wypicie naparu nie rozwiąże problemów z nerwowością i zasypianiem.

Hydroksyzyna dla dzieci czyli popularne krople uspokajające

Leki na uspokojenie dla dzieci bez recepty mogą także występować pod postacią kropel. Tutaj najlepiej sprawdzą się wyciągi z różnorodnych ziół (na przykład szyszek chmielu lub korzenia arcydzięgla). Dodatkowo krople uspokajające dla dzieci mogą zawierać dwie najbardziej popularne substancje – hydroksyzynę i prometazynę. Obie substancje to leki uspokajające dla dzieci nadpobudliwych, które powinny być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Hydroksyzyna dla dzieci jest stosowana w przypadku nadpobudliwości psychomotorycznej oraz stanów lekowych. Substancja ta wykazuje działanie uspokajające i nasenne, a dodatkowo przeciwbólowe i przeciwlękowe. Natomiast prometazyna – chociaż występuje w lekach na uspokojenie – ma także działanie przeciwuczuleniowe, przeciwalergiczne i przeciwwymiotne.

Prosimy zwrócić szczególną uwagę na krople na uspokojenie dla niemowląt, które stają się coraz popularniejsze. Gorąco i gorliwe odradzamy stosowanie jakichkolwiek środków u najmłodszych pociech bez uprzednich konsultacji u pediatry.

Syrop na uspokojenie dla dzieci

Syrop uspokajający dla dzieci bez recepty to jeden z najpopularniejszych środków stosowanych u niespokojnych, płaczliwych i mających problemy ze snem maluchów. W składzie większości z nich znajdują się zioła, które wykazują działanie uspokajające, wyciszające i nasenne. Wśród najpopularniejszych produktów tego typu warto wymienić trzy:

 • Tulleo – syrop na wyciszenie dla dzieci, który dodatkowo wspiera proces zasypiania oraz utrzymania zdrowego snu; w skład syropu wchodzi wyciąg z rumianku, lipy i róży stulistnej oraz ekstrakt z melisy
 • Melisal – syrop na uspokojenie dla dzieci, który zawiera wyciąg z melisy, głogu, arcydzięgla i porzeczki; produkt nie tylko pomoże uspokoić malucha, ale także wspomoże jego zasypianie i zdrowy sen
 • Neospasmina dla dzieci – syrop leczniczy stosowany w stanach niepokoju, pobudzenia nerwowego oraz trudności w zasypianiu; za jego działanie odpowiada przede wszystkim wyciąg z kozłka oraz głoguuspokojenie

Wymienione wyżej syropy (i to zarówno syrop na uspokojenie jak i syrop na sen dla dzieci) powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami. Jednocześnie pamiętajmy o tym, iż są one zalecane dzieciom, które ukończyły co najmniej 3 rok życia.

Tabletki na uspokojenie dla dzieci – nie taki diabeł straszny

Kolejnym środkiem uspokajającym dla dzieci są różnego rodzaju tabletki, które można dostać bez recepty w aptekach lub sklepach zielarskich. W tym przypadku popularne są zwłaszcza tabletki ziołowe, które zawierają rośliny o działaniu uspokajającym i nasennym. Dosyć popularne tabletki na uspokojenie dla dzieci bazują na wyciągu z melisy i głogu. Dodatkowo są uzupełnione magnezem (i trudno się temu dziwić, wszak melisa dla dzieci to jedno z najbardziej skutecznych ziół). Meliski dla dzieci (bo o nich tu mowa) to pastylki do ssania, które wyciszają i ułatwiają zasypianie. Wedle producenta wzmacniają dodatkowo układ nerwowy. To oczywiście nie wszystkie dostępne środki.

Wśród polecanych i rekomendowanych preparatów można wymienić też Neuromood – tabletki uspokajające, które charakteryzują się naturalnym składem, skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania. Zaletą wymienionego preparatu jest proporcjonalny i zrównoważony skład, który nie tylko wspomaga walkę z niepokojem i problemami ze snem, ale także doskonale wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Podsumowanie

Herbatki, krople, syropy oraz tabletki uspokajające dla dzieci to środki, które mogą wspomóc walkę z problemami pojawiającymi się w wieku dziecięcym – trudnościami w zasypianiu, płaczem, niepokojem, zdenerwowaniem, nadpobudliwością czy stanami lękowymi. Wybór tych środków jest naprawdę duży. Jednak decydując się na którykolwiek z wymienionych preparatów warto najpierw skonsultować się z lekarzem. Albo przynajmniej upewnić się, że dziecko nie jest uczulone na żaden ze składników preparatu.

Źródła:
 1. Kubica-Cielińska, Anna, and Marzena Zielińska. “The use of nalbuphine in paediatric anaesthesia.” Anaesthesiology intensive therapy 47.3 (2015): 252-256.
 2. Boćkowski, Leszek, Krzysztof Sendrowski, and Joanna Śmigielska-Kuzia. “Doraźne leczenie napadów migrenowych i stanu migrenowego u dzieci i młodzieży.” Neurol Dziec 20 (2011): 81-87.

6 Odpowiedzi do Leki na uspokojenie dla dzieci – co na uspokojenie dla dziecka wybrać?

 1. Monika Górska pisze:

  Witam, zastanawiam się na kupnem Melisek dla swojego dziecka, ponieważ Szymuś bardzo często ma nos spuszczony na kwintę i jest dość nadpobudliwy. Na dodatek ma problemy ze snem. Czy może się ktoś wypowiedzieć, czy będą dla niego bezpieczne?

  • Barbra pisze:

   A ile syn ma lat? Zapomniała Pani napisać 🙂
   Ja swojemu 19-letniemu synowi je podawałam, bo w klasie maturalnej bardzo zaczął się stresować i stał się przez to wybuchowy. Jednak z tego co pamiętam, ulotka nie mówiła za wiele na temat działania u mniejszych dzieci.

   • Monika Górska pisze:

    Szymon – 8 lat. Sama nie wiem, czy powinnam…

    • paulla29 pisze:

     Ja bym się wstrzymała!…
     Jeśli dziecko ma problemy ze snem, to może za mało ruchu ma? Nie jest zmęczone wieczorami, tak jak powinno? Na dodatek może mieć za dużo telewizji czy telefonu… Podobno to zaburza cykl dobowy. 🙁

 2. Aniela pisze:

  Witam. Czy hydroksyzynę naprawdę mogą stosować dzieci?
  Lekarz przepisał je mojej córce, która jest w zerówce i zbyt stresuje się i przejmuje, jak na swój wiek. Ale jak zobaczyłam możliwe skutki uboczne… Wolałabym wybrać coś ziołowego, żeby nie ryzykować… żadnych wymiotów, biegunki… podobno zdarzają się nawet omdlenia!

  • tobiasz pisze:

   Witam Pani Anielo.
   Moim zdaniem, nie bez powodu się Pani stresuje i ja ten strach rozumiem. Też nie podałbym tego swojemu dziecku. Lepiej sięgnąć po ziołowy neuromood albo naturalne krople na uspokojenie.
   Swoją drogą, czytałem kiedyś artykuł, ze hydroksyzyna jest zbyt lekkomyślnie wypisywana na każde problemy z uspokojeniem… Wstrzymałbym się z podaniem jej dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × jeden =