Menopauza – objawy i leki na menopauzę na trudne lata kobiety

 

menopauza u kobiety

Czym jest menopauza? Jakie są typowe objawy menopauzy? Co warto o niej wiedzieć? Czy istnieją skuteczne leki na menopauzę? Jakie preparaty na menopauzę są faktycznie skuteczne? Podpowiadamy.


Spis treści – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu

Menopauza – czym są te kobiece lata?

Menopauza to profesjonalna nazwa ostatniej miesiączki. Wiąże się ona ze zmniejszeniem aktywności gruczołów płciowych. Menopauza występuje wówczas, gdy miesiączka nie pojawia się w sposób naturalny przez okres ponad roku. Najczęściej pojawia się ona u kobiet w wieku 45-50 lat, choć może też występować wcześniej lub później.

Czym natomiast jest klimakterium? Często mylnie używa się tych pojęć zamiennie. Klimakterium to inaczej przekwitanie i jest ono tym, co poprzedza wystąpienie menopauzy, a zatem wszystkimi objawami, które pojawiają się przed jej nadejściem. W czasie klimakterium stopniowo zmniejszane jest wydzielanie estrogenów przez jajniki. Proces ten rozpoczyna się już kilka lat przed wystąpieniem menopauzy i trwa jeszcze przez kilka lat po przekwitaniu. Klimakterium oraz menopauza wiążą się z niskim poziomem estrogenów. Gdy ich poziom się obniża, zaczynamy przekwitać. Ich obniżenie prowadzi do powstawania zmarszczek, osłabienia kondycji włosów, zmniejszenia napięcia skóry.

Objawy menopauzy są podobne u wszystkich kobiet

Objawy menopauzy niestety dość skutecznie utrudniają życie i często zaburzają codzienne funkcjonowanie. Najpopularniejsze objawy menopauzy to:

  • bezsenność
  • nocne poty
  • bóle głowy
  • zawroty głowy
  • depresja
  • drętwienie kończyn
  • problemy z pamięcią i koncentracją
  • drażliwość
  • suchość pochwy
  • obniżenie libido
  • uderzenia gorąca
  • zimne dreszcze
  • kołatania serca

Z powodu zmniejszenia stężenia hormonów, miesiączki stają się nieregularne oraz obfitsze. Może to trwać nawet kilka lat. Objawy te znacznie obniżają jakość życia, ale po ustaniu miesiączki słabną, a z czasem znikają całkowicie. Kobiety doświadczają tego, jak uciążliwa może być menopauza. Tabletki na tę dolegliwość są dostępne w aptekach – można postawić na łagodne bez recepty, a jeśli okażą się niewystarczające, to wówczas udać się do specjalisty. W celu złagodzenia trudnych objawów tego etapu warto zapytać lekarza o najlepszy lek na menopauzę. Pomocne mogą się okazać zioła na menopauzę oraz suplementy na menopauzę dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

Leki na menopauzę bez recepty – na co zwrócić uwagę?

Jakie są skuteczne tabletki na menopauzę bez recepty? Najlepiej zapytać o nie lekarza lub farmaceutę. Warto wiedzieć, że skuteczne leki na menopauzę to nie tylko tabletki z apteki, ale również zmiana stylu życia. Ma ona polegać na wprowadzeniu aktywności fizycznej oraz zmianie diety na zdrowszą, bogatą w takie produkty jak: chmiel, soczewica, cebula, soja, czosnek. Zawierają one bowiem fitoestrogeny, które są naturalnymi związkami roślinnymi o właściwościach estrogennych i antyestrogennych. Lekarstwem na uciążliwe uderzenia gorąca jest napar z szałwii albo mięty pieprzowej (o ziołach na menopauzę niżej – kliknij, aby przejść do akapitu). Na suchość pochwy bardzo dobrze działa olej z wiesiołka. Drażliwość łagodzi napar z melisy. Są to naturalne zioła na menopauzę.

Tabletki na menopauzę bez recepty często zawierają właśnie wyżej wymienione zioła i składniki. Suplementy na menopauzę oraz leki bez recepty są skuteczne, ale nie zawsze okazują się w pełni wystarczające. Jeżeli po dłuższym czasie stosowania nie zauważymy u siebie żadnej poprawy – wówczas należy zasięgnąć pomocy specjalisty.

Ranking leków na menopauzę

Nie zawsze łatwo jest nam znaleźć skuteczne leki na menopauzę. Ranking może nam pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.

  1. Za najlepszy lek na menopauzę uznaje się Neuromood. Zawiera on wyciągi naturalne, które łagodzą stany depresyjne, poprawiają nastrój, przywracają spokój i równowagę, leczą problemy ze snem. Wpływają one na regulację układu nerwowego. Lek wyróżnia się natychmiastowym działaniem.

Oprócz tego na menopauzę poleca się czasem leki antydepresyjne z grupy SSRI lub SNRI, które są dostępne wyłącznie na receptę i przepisywane przez lekarza psychiatrę. Skuteczne mogą się okazać:

  1. Seroxat – jest to lek, który działa przeciwdepresyjni. Jego działanie opiera się na wychwytywaniu zwrotów serotoniny, substancja aktywna – paroksetyna.
  2. Deprexolet – tabletki, które zalecane są w czasie depresji, działanie opierają na substancji aktywnej – mianserynie.
  3. Fevarin – preparat polecany w przypadku bardzo zaawansowanej depresji, jego działanie jak w wypadku punktu 2 opiera się na wychwytywaniu zwrotów serotoniny, substancja czynna – fluwoksamina.
  4. Efectin – środek rekomendowany w przypadku lęków społecznych i średniej depresji, który swoje działanie opiera o substancję aktywną – venlafaxinum

Środki wymienione powyżej nie powodują one uzależnienia i są bezpieczne – pod warunkiem, że przyjmujemy je zgodnie z zalecenieniami lekarza. Dzięki wpływaniu na działanie neuroprzekaźników (serotoniny, noradrenaliny, dopaminy) wykazują one działanie pobudzające i odhamowujące na napęd psychoruchowy.

  1. Bardzo skuteczne w leczeniu menopauzy są również hormonalne terapie zastępcze.

Uzupełniają one niedobór hormonów, które w naturalny sposób były produkowane przez jajniki. Taka terapia składa się z estrogenu oraz progesteronu. Hormony powinny być przyjmowane pod opieką lekarza ginekologa oraz endokrynologa i internisty. Ten rodzaj terapii ma swoje plusy:

  • zapobiega miażdżycy,
  • chorobie wieńcowej,
  • osteoporozie,
  • dobrze wpływa na ośrodkowy układ nerwowy
  • oraz na układ moczowy.

Oprócz tego poleca się dodatkowo zastosować naturalne hormony – fitoestrogeny. Ten rodzaj hormonów należy zacząć stosować już po 35 roku życia. Wcześniej jednak trzeba to skonsultować z lekarzem.

Zioła na menopauzę jako naturalne leczenie objawów

Wśród ziół, które łagodzą przykre objawy menopauzy wyróżnia się m. in.:

  • melisę – ułatwia zasypianie i łagodzi stany nerwowe
  • pluskawica groniasta – jej korzeń ma doskonałe właściwości rozkurczowe i przeciwzapalne. Bardzo dobrze wpływa na działanie hormonów żeńskich. Dzięki działaniu rośliny uderzenia gorąca oraz zaburzenia emocjonalne nie są już tak uciążliwe
  • soja zwyczajna – ziarna soi zawierają fitoestrogeny. Pomaga ona wyrównać poziom estrogenów. Pozyskiwana z soi lecytyna dobrze wpływa na pamięć, koncentrację, a także opóźnia starzenie. Dodatkowo zapobiega ona nowotworom i miażdżycy, a także normuje cukier we krwi
  • niepokalanek pieprzowy – łagodzi on objawy menopauzy dzięki przywracaniu równowagi hormonalnej

Właśnie te zioła najbardziej pomagają przetrwać kobietom trudne chwile. Posiadają one bowiem substancje, które imitują ludzkie estrogeny.

Podsumowanie

Jak widać, menopauzę można leczyć na kilka różnych sposobów: począwszy od naturalnych, poprzez łagodne suplementy bez recepty, a kończąc na mocniejszych lekach przepisywanych przez specjalistów. Od czego zależy wybór odpowiedniego leczenia? Wszystko zależy od tego, jak silne są u danej osoby objawy menopauzy i jak ona sobie z nimi radzi. Czasem wystarczą zioła na menopauzę czy suplementy dostępne bez recepty, a innym razem konieczne jest wdrożenie mocniejszego leczenia. W tym celu zawsze należy zasięgnąć porady o specjalisty. Jednak pamiętajmy, że warto zacząć od metod naturalnych oraz zmiany stylu życia. Dopiero w dalszej kolejności próbować specjalistycznego leczenia.  Nie obawiajmy się podejmować skutecznej walki z menopauzą i nie czekajmy, aż objawy same miną. Najlepiej skonsultować swój stan ze specjalistą i wspólnie ustalić metodę leczenia.

Źródła:
  1. Bodera, Paweł, Sebastian Poznański, and Paweł Dobrzański. „Menopauza–fizjologiczny okres w życiu kobiety.” Przew Lek 5 (2005): 74-7.
  2. Pachocka, Lucyna Małgorzata. „Analiza porównawcza stylu życia otyłych kobiet przed menopauzą iw okresie perimenopauzy.” Roczniki Państwowego Zakładu Higieny 61.4 (2010).
  3. Postawski, K. „Menopauza a zmiany w układzie moczowo-płciowym.” W: Klimakterium. Hormonalna terapia zastępcza. Poradnik terapeutyczny. Red. Jakowicki JA, Wydawnictwo BiFolium, Lublin (2001): 35-47.

Dodaj komentarz