Zły nastrój – jakie są jego przyczyny?

 

Zły nastrój - jakie są jego przyczyny?

Od pewnego czasu zmagasz się z obniżonym nastrojem i obawiasz się, że jesteś już na granicy depresji? Zanim pobiegniesz do lekarza po leki antydepresyjne, wcześniej odpowiedz sobie na pytanie o to, jaka są rzeczywiste przyczyny złego nastroju. Często ich rozpoznanie pozwala szybko pozbyć się problemu i ponownie tryskać radością oraz humorem.

Spis treści – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu

Przyczyny złego nastroju mają wiele obliczy

Mało osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę, że nastrój i ogólne samopoczucie to wypadkowa wielu różnych czynników, które kumulują się w naszym ciele przez długi okres. Rzadko kiedy zdarza się, że z dnia na dzień poczujemy się permanentnie źle i nie będziemy mogli nic z tym zrobić. Poniżej przedstawimy najczęściej wymieniane przyczyny, które mogą wpływać na Twój zły nastrój.

Przemęczenie i wypalenie zawodowe jako punkt zapalny

W Twoim życiu ciągle tylko praca i praca? Już nawet nie pamiętać, kiedy ostatnio udało Ci się znaleźć czas na wypoczynek urlopowy czy zwykle leniuchowanie w domu? Jak najszybciej zaplanuj więc sobie wakacje, najlepiej w miejscu położonym jak najdalej od cywilizacji. Może wcale nie musisz zarobić tak dużo, jak Ci się wydaje?

Zamiast tak dużo pracować, czasem lepiej jest po prostu zrezygnować z niektórych zachcianek i zaoszczędzić pieniądze. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odmówić szefowi kolejnych nadgodzin. Warto również wiedzieć, że zły nastrój spowodowany przemęczeniem zawodowym obniża efektywność samej pracy. W ten sposób narażasz się na ryzyko zwolnienia. Jak donosi czasopismo naukowe Focus, przepracowanie to coraz poważniejszy problem społeczeństwa, wpływający na jego zdrowie psychiczne.


Obniżenie nastroju a oczekiwania, które nie znają granic

George Fooshee kiedyś powiedział:

Ludzie kupują za nieswoje pieniądze rzeczy, które nie są im potrzebne – tylko po to, aby przypodobać się osobom, których w rzeczywistości nie lubią.

Czy Ty również wpadłeś w taką pułapkę? Dałeś sobie wmówić, że koniecznie musisz mieć drogi samochód prestiżowej marki, ogromny dom, telefon za kilka tysięcy złotych czy szwajcarski zegarek? Daj spokój, przecież posiadanie tych wszystkich rzeczy wcale nie uczyni Cię szczęśliwszym. Spowoduje jedynie wzrost Twojej frustracji oraz wprowadzi w zły nastój, kiedy nie będziesz w stanie zrealizować tego typu zakupów. Dlatego znacznie bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest być zadowolonym z tego, co się ma. Pamiętaj, że o Twojej wartości decyduje nie to, co posiadasz, lecz to, czym się dzielisz z innymi.

Niedobory pokarmowe – powszechna przyczyna złego nastroju

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na codzienne samopoczucie ma to, co każdego dnia ląduje na naszym talerzu. Nie ma jednak zbyt dużej przesady w stwierdzeniu, że jesteśmy dokładnie tym, co jemy. Jeżeli preferujesz więc żywność przetworzoną, taką jak fast foody, dania instant, białe pieczywo czy słodycze, wtedy nie możesz się dziwić, że towarzyszy Ci nieustanie zły nastrój. Nie dostarczasz wówczas do swojego organizmu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, a zarazem obciążasz go szkodliwymi toksynami. Dlatego chcąc wrócić do dobrego samopoczucia, warto rozważyć zmiany w diecie, a także detoksykację organizmu z nagromadzonych dotychczas zanieczyszczeń.


Nie chowaj urazy – w ten sposób szkodzisz samemu sobie

Od wielu miesięcy zachowujesz w sobie negatywne uczucia do osoby, która w jakiś sposób Cię zraniła? Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że brak wybaczenia to cios wymierzony sobie samemu? Chowanie urazy powoduje produkcję kortyzolu przez organizm, co wpływa negatywnie na Twoje zdrowie. Poza tym jest jedną z najczęstszych przyczyn złego samopoczucia.

Brak bliskich relacji z innymi ludźmi a zły nastrój

Człowiek to istota, która potrzebuje do szczęścia innych ludzi. Nie jesteśmy w stanie czuć się dobrze, kiedy każdego dnia dokucza nam nieznośna samotność. Takiej przyczyny złego nastroju zwykle nie jesteśmy świadomi – próbujemy przecież zastąpić sobie brak bliskich relacji kontaktami internetowymi czy zapomnieć o samotności sięgając po alkohol. Warto jednak czym prędzej uzmysłowić sobie, że takie rozwiązania to droga donikąd.

Źródła:
  1. Anxiety: Health Solutions, Savitri Ramaiah, Sterling Publishers Pvt. Ltd, 2008, ISBN: 8120733266, 9788120733268
  2. Depresja u dzieci i młodzieży – Artykuł – Czasopismo : Gabinet Prywatny,  1230-4719, Tom: nr 3, Strony: s.11-14, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2006

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *