Problemy z koncentracją związany ze stresem, zobacz jak poprawić koncentrację
Cierpisz na problemy z koncentracją? Chcesz się dowiedzieć, jak wygląda możliwe ćwiczenie koncentracji? A może zastanawiasz się skąd wziął się u Ciebie ten problem i jak mu zaradzić? Czy istnieją tabletki na koncentrację? Podpowiadamy jak poprawić koncentrację, kiedy ta jest zaburzona przez problemy ze stresem!
Spis treści – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu
- Skąd się biorą problemy z koncentracją?
- Jak poprawić koncentrację?
- Ćwiczenia na koncentrację i poprawę skupienia
- Tabletki i leki na koncentrację
Skąd się biorą problemy z koncentracją?
Uznaje się, że na problem z koncentracją najczęściej dotyczy osób młodych. Zazwyczaj jest to związane z trybem życia, który prowadzą: pośpiech, nadmiar obowiązków, niedobór snu, zbyt dużo zadań, rosnące wymagania zawodowe. To wszystko może mieć wpływ na pojawienie się kłopotów ze skupieniem. Generalnie jednak przyczyny tego problemu są złożone i zwykle występują wspólnie. Do najczęściej występujących czynników zalicza się przede wszystkim:
- życie w stresie i napięciu,
- przemęczeni,
- niewłaściwy styl uczenia się
- nieodpowiednią dietę (bez kwasów tłuszczowych omega 3),
- przeżywanie intensywnych emocji,
- przemęczenie,
- problemy ze snem, zwłaszcza bezsenność i niedosypianie,
- niedożywienie,
- problemy zdrowotne, np. nadciśnienie.
Niestety ogromnym znakiem naszych czasów jest ciągły pośpiech, który skutkuje życiem w stresie, przewlekłym zmęczeniem i powoduje właśnie zaburzenia koncentracji. Nie znajdujemy czasu na tak potrzebny nam odpoczynek i relaks, a tu skutkuje występowaniem późniejszych problemów z koncentracją. Na trudności z koncentracją myśli wpływają także błahe sprawy, takie jak nadmierny hałas, włączony telewizor podczas pracy, pracujące radio itp.
Jeśli nie dbamy o regularne wysypianie się, to również nie powinno nas dziwić, że ten problem nas dotyczy. Zbyt wczesne lub zbyt późne wybudzanie się także ma wpływ na brak koncentracji.
Jak poprawić koncentrację? Na co zwrócić uwagę?
Czy poprawa koncentracji jest możliwa? Czy istnieją jakieś sposoby na koncentrację? Oczywiście, że tak. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o komfort i higienę naszego codziennego życia. Na co szczególnie należy położyć nacisk?
- Na początek powinniśmy bezwzględnie zadbać o nasz sen. Powinniśmy kłaść się codziennie o tej samej porze; przed snem warto się wyciszyć i nie ulegać intensywnym emocjom. W przypadku poważnych problemów z zasypianiem należy skontaktować się z lekarzem.
- Oprócz snu koniecznie powinniśmy zmienić dietę na bogatszą w kwasy omega-3, owoce oraz warzywa.
- Nie zapominajmy o codziennej dawce potrzebnej aktywności fizycznej.
- Pamiętajmy też, że spożywanie 1,5 litra wody dziennie pomaga na problemy z koncentracją.
- Bardzo ważny jest także codzienny wypoczynek, relaks – wybierzmy najbardziej odpowiednią dla nas metodę i ją stosujmy.
Ćwiczenia na koncentrację i poprawę skupienia
A jak ćwiczyć koncentrację? Jeśli chodzi o ćwiczenia na koncentrację, to warto:
- grać w różnego rodzaju gry logiczne,
- rozwiązywać krzyżówki,
- łamigłówki,
- uczyć się regularnie języków obcych.
Pomocne są także kształcące podróże i nabywanie nowych umiejętności. Trening koncentracji nie jest trudny i powinien być dla nas przyjemnością, odskocznią od pracy i codziennych obowiązków. Bądźmy konsekwentni w działaniu.
Tabletki i leki na koncentrację
Czy istnieją skuteczne suplementy na koncentrację albo zioła na koncentrację? Oprócz spożywania witamin na koncentrację, jak np. tran w kapsułkach, można również spróbować specjalistycznych tabletek na koncentrację. Jednym z takich leków jest preparat Neuromood, który zawiera wyciągi z naturalnych składników. Wpływa on na poprawę naszego samopoczucia, polepsza nastrój i skutecznie poprawia koncentrację. Jest bogaty w kwasy omega-3 i witaminę B6. Można także spróbować leków dostępnych w aptece bez recepty. Jeśli to wszystko okaże się za mało skuteczne, wówczas powinniśmy się skontaktować ze specjalistą, który pokieruje dalszym leczeniem i dobierze odpowiednie tabletki na koncentrację. Czasem wystarczą witaminy na koncentrację, a w niektórych przypadkach konieczne jest zażywanie leków na receptę, bo trudności w skupieniu mają swoje źródło w poważnej chorobie.
Źródła:
- Bański, Jerzy, and Marcin Mazur. “Identyfikacja obszarów o silnej koncentracji problemów społecznych.” Studia Obszarów Wiejskich 16 (2009): 79-95.
- Gólcz, Michał. “Stres w pracy.” Poradnik dla pracodawcy. Państwowa Inspekcja Pracy. Warszawa (2009).
Nie bierzcie tabletek z miłorzębu. Ja brałam przez 3 miesiące, a dopiero potem trafiłam na artykuł na poradnikzdrowie, gdzie piszą, że to mit, że miłorząb cokolwiek na koncentrację daje… W sumie przeczuwałam to od jakiegoś czasu… bo nie dawał mi widocznych efektów. :/
100% zgadzam się ze wszystkim, co piszecie!
Ludzie zapominają o podstawowej higienie snu i życia. Stresują się ciągle, a zestresowany organizm wcale nie będzie szczycił się świetną pamięcią. Szczególnie w większości przypadków do tego niedożywiony… bo skąd ma składniki odżywcze czerpać… z fast foodów? Nie!
Zacznijmy moi Kochani od podstaw! Bo dopiero osobom naprawdę świadomym swoich potrzeb moożna polecać cokolwiek co będzie miało formę tabletek.
Nienawidzę wszystkich gier logicznych! Czy naprawdę nie ma innego sposobu na polepszenie pamięci? :/
Może jednak znajdzie się coś, co Ci przypasuje?
Polecam sudoku na początek, bo jest naprawdę nie aż tak wymagające, jak szachy czy kostka rubika. Poza tym gry logiczne to tak naprawdę nie wszystko. Podstawą w tej sytuacji jest wysypianie się, picie dużej ilości ody i zdrowe jedzenie.
Niewiele jest naprawdę dobrych suplementów na pamięć. Wydaje mi się, ze wszystkie kręcą się wokół tego samego… Czyli trochę magnezu, trochę antyoksydantów itd.
Bardzo często miłorząb itd… Jednak czy to tylko ja, czy u innych też nie sprawdził się zbytnio żaden z tych składników?