Problemy z pamięcią i jej zaniki a stres – jak sobie z tym poradzić?

 

Stres to naturalna część ludzkiego życia, której nie da się całkowicie wyeliminować. Co więcej – jego niewielka dawka w większości przypadków działa w sposób mobilizujący. Jednak długotrwały i przewlekły stres może wywołać wiele spustoszeń w ludzkim organizmie. Jednym z nich jest pogorszenie, a nawet utrata pamięci. Dowodzi tego wiele światowych badań, według których to właśnie osoby żyjące w ciągłym napięciu nerwowym są w dużej mierze narażone na problemy z pamięcią. Dlaczego?


Spis treści – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu

Problemy z pamięcią a stres

Otóż stres nie tylko ogranicza dopływ krwi do mózgu, ale także uaktywnia kortyzol, który uszkadza strukturę w mózgu odpowiadającą za zapamiętywanie. Stąd już tylko krok do tego, aby pojawiły się zaburzenia pamięci. Nie dziwi zatem odwieczne pytanie: jak poprawić pamięć? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby poprawa pamięci stała się faktem.

Unikanie stresu a zaniki pamięci

Słaba pamięć to często wynik długotrwałego stresu. Zatem jednym z najlepszych sposobów na problem z pamięcią jest zadbanie o stan odprężenia i relaksacji. Pamiętajmy – im większa dawka stresu, tym większe prawdopodobieństwo, iż pojawią się zaniki pamięci. Dlatego trzeba podjąć wszelkie kroki do jego ograniczenia. I chociaż codzienne życie przynosi wiele nerwowych sytuacji, to jednak warto nauczyć się minimalizować niepotrzebne nerwy.

Odpowiednia dieta

Kolejnym sposobem na to, jak poprawić pamięć pogarszającą się w wyniku stresu jest dieta. W tym przypadku warto zadbać o codzienne dostarczanie organizmowi odpowiednich składników, które nie tylko pomagają w walce ze stresem, ale także wpływają na dobrą kondycję mózgu. Zatem jak polepszyć pamięć? Przede wszystkim spożywać produkty bogate w magnez, żelazo, fosfor, cynk oraz kwasy omega 3. Dodatkowo warto wzbogacić posiłki o najlepsze witaminy na pamięć – B, C oraz E. W związku z powyższym osoba myśląca o tym, jak poprawić koncentrację powinna zadbać o to, aby w jej diecie znalazły się czarne jagody, tłuste ryby morskie, migdały, orzechy, fasola, pestki dyni i słonecznika, rodzynki, owoce oraz warzywa. Dodatkowo należy ograniczyć słodycze oraz alkohol, a wprowadzić do diety zieloną herbatę oraz czerwone wino.

Ćwiczenia pamięci

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę szwankującej pamięci są wszelkiego rodzaju ćwiczenia – i to zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Zacznijmy od aktywności fizycznej, która przynosi korzyść dwojakiego rodzaju. Po pierwsze pomaga uwolnić się od stresu (bo obniża poziom negatywnych emocji). To jednak nie wszystko. Naukowcy przekonują, iż osoby regularnie ćwiczące mają sprawniejszą i lepiej rozwiniętą strukturę mózgową. Co na pamięć działa najlepiej? W tym przypadku sprawdzą się wszelkie ćwiczenia aerobowe, czyli między innymi bieganie, pływanie lub jazda na rowerze.

Poprawienie pamięci szwankującej na skutek stresu jest możliwe także dzięki różnorodnych ćwiczeniom umysłowym. Najskuteczniejsze ćwiczenia  na pamięć to:

  • czytanie książek (i ich zapamiętywanie),
  • rozwiązywanie krzyżówek,
  • granie w szachy,
  • scrabble lub inne gry strategiczne,
  • zabawa w skojarzenia,
  • niezbyt lubiane liczenie w pamięci.

Sposobów na to, jak ćwiczyć pamięć jest bardzo wiele – i na pewno każdy może je dostosować do indywidualnych upodobań. I pamiętajmy o jednym – regularny trening pamięci przynosi doskonałe rezultaty. Dodatkowo warto wspomnień także o tym, iż ćwiczenia wspomagające pamięć są doskonałym sposobem na walkę ze stresem. Rozegranie partyjki szachów, zagranie w Monopol, rozwiązanie krzyżówki czy przeczytanie kilkunastu stron dobrej książki to doskonała recepta na wyciszenie i ograniczenie skutków stresującego dnia.

Zioła na pamięć

W przypadku problemów z pamięcią można także sięgnąć po zioła, które nie tylko usprawnią działanie mózgu, ale także w znaczący sposób ułatwią zapamiętywanie. Tutaj natura przychodzi z pomocą. Najlepsze zioła na pamięć to przede wszystkim miłorząb japoński, żeń – szeń, kozieradka czy różeniec górski. Ich działanie jest bardzo podobne – poprawiają przepływ krwi do mózgu, chronią neurony mózgowe przed niekorzystnym działaniem stresu, poprawiają koncentrację i wspomagają regenerację komórek nerwowych. A ponieważ za pogorszenie pamięci w dużej mierze odpowiada stres, to dodatkowo można sięgać po zioła uspokajające. Tutaj najlepiej sprawdzi się melisa oraz waleriana.

Suplementy i lek na pamięć

W niektórych przypadkach zaniki pamięci związane ze stresem są tak duże, iż niezbędne może okazać się przyjmowanie określonych leków. Jednak trzeba zaznaczyć, że dowolny lek na pamięć przepisywane na receptę to już ostateczność. Czasami wystarczy sięgnąć po sprawdzone preparaty na pamięć, które działają łagodnie, ale jednocześnie pomagają uporać się z problemem. Tutaj mogą pomóc tabletki z lecytyną. Jak działa lecytyna na pamięć? Otóż poprawia pamięć oraz zdolność myślenia. Jednak w przypadku zaników pamięci spowodowanych stresem warto zadbać o kompleksowe działanie.

W tym przypadku sprawdzą się polecane tabletki na pamięć Neuromood, które dzięki bogatemu składowi wykazują całościowe i dobroczynne działanie na ludzki organizm. Zbilansowany i bogaty skład preparatu sprawia, iż jest on pomocny nie tylko w walce ze stresem, ale także w przeciwdziałaniu zanikom pamięci. Warto po niego sięgnąć w sytuacjach stresowych, kiedy pamięć i koncentracja pozostawia wiele do życzenia.

Podsumowując – stres ma bardzo duży wpływ na pamięć

Stres i związane z nim problemy z koncentracją to codzienność wielu ludzi. Dlatego też zasadne wydaje się pytanie: co poprawia pamięć? Walka powinna odbywać się na wielu płaszczyznach. Z jednej strony trzeba zadbać o zdrową dietę, aktywność fizyczną, ćwiczenie pamięci, odpowiednią dawkę snu czy unikanie stresu. Z drugiej – czasami warto sięgnąć po leki na poprawę pamięci bądź delikatniejsze suplementy na pamięć. Połączenie wielu metod na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty.

Źródła:
  1. Jagodzińska, Maria. Psychologia pamięci: badania, teorie, zastosowania. Helion, 2008.
  2. Niedźwieńska, Agnieszka. Poznawcze mechanizmy zniekształceń w pamięci zdarzeń. Wydawnictwo UJ, 2004.

5 myśli na temat “Problemy z pamięcią i jej zaniki a stres – jak sobie z tym poradzić?

  • 28 sierpnia 2019 o 19:31
    Permalink

    Wypróbowałam multum tabletek na problemy z pamięcią, bo dotykają mnie średnio raz, dwa w miesiącu i trwają po parę dni.

    Niestety – nie zgadzam się, że miłorząb japoński pomaga na problemy z pamięcią. Stosowałam go długo i po sobie nie zauważyłam pozytywnych efektów.

    • 16 września 2019 o 14:59
      Permalink

      Mirka z Gdańska – nie martw się. Miłorząb według mnie jest zbyt przereklamowany i tak naprawdę wcale nie ma dużo badań, które by udowodniły że w ogóle jest skuteczny… Mi to pachnie po prostu naginaniem faktów… Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że wszyscy ciągle trąbią o miłorzębie a o szafranie nie mówi nikt?

  • 10 października 2019 o 20:17
    Permalink

    Czy tylko ja nie lubię strasznie żadnych łamigłówek czy szachów? Z pewnością nie zmuszę się do grania w takie gry. Nie ma lepszego sposobu na słabą pamięć?

    • 24 października 2019 o 10:51
      Permalink

      Ja polecam Ci Sudoku… w moich oczach to najmniejsze zło ze wszystkich gier „umysłowych”. Jednak wszyscy zapominają, że stres tutaj najbardziej wpływa na problemy z pamięcią… :/ Niewielka ilość działa motywująco, dodaje „adrenaliny”, ale na dłuższa metę… nie będziesz mógła w ogóle tych myśli pozbierać.

  • 9 grudnia 2019 o 15:01
    Permalink

    Wypróbowałam chyba większość diet, które miały wspierać „mózg” i najbardziej okazała się po prostu zbilansowana i zdrowa dieta. Taka odżywia mózg najlepiej.
    Nie polecam wcinania samych orzechów czy zdrowych tłuszczów, bo to też może się odbić na Waszej wadze…!

Dodaj komentarz