Skąd się bierze uczucie niepokoju w klatce piersiowej?

 

Skąd się bierze uczucie niepokoju w klatce piersiowej?

Żyjemy w stanie nieustannego napięcia i niepokoju. Depresja, nerwice oraz stany załamania nerwowego stały się na tyle powszechne, że tylko nieliczne osoby nie doświadczają tego typu problemów. Jaki jest zatem tego powód? Poznaj najczęściej występujące przyczyny niepokoju i podejmij działania w celu ich wyeliminowania.

Spis treści – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu

Narastające odczucie niepokoju a kariera

Praca zawodowa to aktywność, której wielu z nas podporządkowuje niemalże całe swoje życie. Chcemy zarabiać jak najwięcej pieniędzy, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie możliwie najwyższy standard życia. Godzimy się na ciągłe nadgodziny, bo przecież jakoś musimy spłacić kredyt na mieszkanie. Niestety w tym całym zabieganiu zapominamy całkowicie o sobie. Przestajemy znajdować czas na odpoczynek i przyjemności. Chodzimy jak zombi – niewyspani, zmęczeni, zestresowani i bez chęci do życia. Odbija się to na na relacjach rodzinnych – nie potrafimy znaleźć czasu dla swoich najbliższych, na skutek czego więzi ulegają osłabieniu, a codzienne kłótnie jedynie pogarszają sytuację.

Jeżeli więc chcemy wyeliminować przyczyny niepokoju, w pierwszej kolejności powinniśmy zmienić dotychczasowe myślenie i zupełnie inaczej ustalić priorytety. Czy aby na pewno muszę tyle pracować? Może lepiej zrezygnować z drogich wakacji zagranicznych czy zakupu luksusowego samochodu i po prostu nie godzić się na nadgodziny w pracy? Warto pamiętać o tym, że zdrowia nie wygraliśmy na loterii. Będąc w stanie nieustannego napięcia i niepokoju, prędzej czy później zaczniemy chorować – choroby serca, nowotwory, zaburzenia depresyjne – problemy te dopadną nas szybciej niż myślimy.


Wewnętrzny niepokój a wychowanie dzieci

Niepokój równie często ma związek z procesem wychowywania dzieci. Martwimy się z powodu ich chorób, problemów w nauce, trudnych relacji z rówieśnikami, niegrzecznego zachowania czy błędnych decyzji. W ogromnej liczbie przypadków przyczyną niepokoju jest jednak to, że chcemy zaplanować życie dziecka dokładnie tak, jak nam się wydaje, że będzie najlepiej.

W rzeczywistości dziecko jest jednak odrębnym od nas podmiotem i nie na wszystko mamy wpływ. Lepiej zatem przestać zadręczać się nieustannie i zacząć odtąd więcej czasu poświęcać sobie. Pozwólmy dorastającym pociechom popełniać błędy i wyciągać na ich podstawie wnioski. Bądźmy jedynie ich towarzyszami, a reagujmy wyłącznie wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Uczucie niepokoju w klatce piersiowej w związku z partnerem

Powszechna przyczyna niepokoju ma także związek z relacjami związkowymi. Wydaje nam się, że partner nas zaniedbuje, nie rozumie i nie poświęca wystarczającej ilości czasu. W takim przypadku odczuwamu dziwne kolatanie serca i uczucie niepokoju w brzuchu czy klatce piersiowej. Najlepszym lekarstwem na niepokój jest szczera rozmowa. Przedstawmy jasno swoje zastrzeżenia i oczekiwania. Wysłuchajmy uważnie drugą stronę i postarajmy się wziąć pod uwagę jej argumenty.

Pamiętajmy również o tym, aby nie uwieszać się na partnerze. Przyczyną niepokoju może być bowiem uzależnienie od drugiej osoby. Zaczynamy się wówczas obawiać, że sobie bez niej nie poradzimy. Lęk może przybrać nawet paniczne rozmiary, kiedy zaczynamy kontrolować partnera, podejrzewać o zdradę lub obawiać się jego śmierci.

Podsumowanie 

Oczywiście trudno opisać wszystkie potencjalne przyczyny niepokoju, jednak w artykule zostały przedstawione te, które najczęściej występują. Warto pamiętać, że sami mamy wpływ na to, jak się czujemy. Nie dajmy sobie innym wejść na głowę i decydujemy o swoim życiu. Wtedy nieustanny niepokój przestanie nam towarzyszyć.

Źródła:
  1. Work Makes Me Nervous: Overcome Anxiety and Build the Confidence to Succeed, Jonathan BerentAmy Lemley, John Wiley & Sons, 2010, ISBN: 0470882182, 9780470882184
  2. Depresja niewidzialny wróg, Joanna Jankiewicz, Zlote Mysli, 2017, ISBN: 8377019787, 9788377019788

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *