Złe samopoczucie – jakie są jego przyczyny?

 

Złe samopoczucie - jakie są jego przyczyny?

Nie należy bagatelizować złego samopoczucia. Kiedy stan ten będzie się przedłużał, może dojść do rozwoju depresji – poważnego zaburzenia, które prowadzi do utraty sensu życia, wycofania się z życia społecznego, a często nawet do samobójstwa. Dlatego warto jak najszybciej poznać najczęstsze przyczyny obniżonego nastroju i zacząć w porę im przeciwdziałać.
Spis treści – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu

Przyczyny złego samopoczucia są różne

Złe samopoczucie może wynikać z wielu różnych przyczyn. Od pewnego stopnia frustracji spowodowanej dniem codziennym, aż po poważne problemy, z którymi sobie na co dzień nie potrafimy sami poradzić. Poniżej przedstawimy najczęściej wymieniane przyczyny według naszych ankietowanych czytelników.

1. Złe samopoczucie psychiczne a zbyt wygórowane ambicje

Ciągle próbujesz osiągnąć spektakularne sukcesy zawodowe, jednak masz poczucie, że nadal stoisz niemalże w tym samym miejscu? Odczuwasz z tego powodu coraz większą frustrację i przewidujesz, że już nic Ci się w życiu nie uda? Zamiast dramatyzować, zmniejsz oczekiwania względem siebie. Postaw na metodę małych kroków – niewielkie sukcesy będą pchać Cię do przodu i zwiększać motywację do działania. Dziękuj nawet za najmniejszy sukces, a złe samopoczucie na pewno będzie Cię omijać.

2. Przygnębienie a brak wypoczynku

Nie daj się jednak zwariować, dążąc do wyznaczonych przez siebie celów. Pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje regeneracji. Przestań się godzić na ciągłe nadgodziny po pracy. Znajdź każdego dnia chociaż chwilę na relaksację. Może to być chociażby gorąca kąpiel, leśny spacer, joga, słuchanie wyciszającej muzyki czy ćwiczenia głębokiego oddychania przeponowego. Nie zapominaj poza tym o odpowiednio długim śnie – najlepiej co najmniej 7-godzinnym. Niedosypianie to bez wątpienia jedna z najczęstszych przyczyn złego samopoczucia.

3. Frustracja a nieumiejętność ustalania priorytetów

Jeżeli nie zadbasz o samodzielne ustalenie tego, co w Twoim życiu ważne, zapewne zrobi to za Ciebie ktoś inny – pracodawca, partner, rodzina czy znajomi. Musisz wiedzieć, jakim czynnościom chcesz poświęcać swój czas. Wypisz sobie na kartce 5 najważniejszych wartości w swoim życiu. Może to być na przykład zdrowie, praca, pieniądze, podróże, rozwój osobisty czy wychowywanie dzieci. Miej na uwadze to, że lepiej czynić niewielkie postępy w jednej dziedzinie życia, niż niemal niezauważalne w wielu kierunkach.

4. Nieustanne porównywanie się do innych

Kto Ci to wmówił, że musisz komukolwiek dorównywać? Pozbądź się tej paskudnej przyczyny złego samopoczucia jak najszybciej! Co z tego, że nie zarabiasz tyle co sąsiad i nie masz tak drogiego samochodu, domu czy telefonu jak on? A czy pomyślałeś o tym ile czasu musi on poświęcać pracy, aby kupić to wszystko? Całkiem możliwe, że musiał w tym celu zadłużyć się na wiele lat. Naprawdę jest Ci potrzebna taka „wolność”? Twoje życie jest indywidualne i niepowtarzalne – i tylko od Ciebie zależy, czy odnajdziesz w nim szczęście. Jeżeli już chcesz się do kogokolwiek porównywać, to tylko do siebie z przeszłości. Nie chodzi przecież o to, aby stać w miejscu, lecz ciągle się rozwijać.

5. Niewłaściwa dieta a niezdrowy duch

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że złe samopoczucie może mieć nie tylko przyczyny psychologiczne, lecz także czysto fizyczne. Stanie się tak zwłaszcza wtedy, gdy nie zadbasz o zdrowe odżywianie. Nie jest możliwe, aby czuć się dobrze, jeżeli każdego dnia opychamy się wysoko przetworzonymi produktami, takimi jak mięso, słodycze czy dania typu fast food. Zamiast nich, warto postawić na nieprzetworzoną dietę roślinną. Powinna ona obfitować zwłaszcza w różnego typu warzywa i owoce – najlepiej spożywane w postaci surowej. Nie może w niej ponadto zabraknąć orzechów, które doskonale wpływają na funkcjonowanie procesów myślowych.

Źródła:
  1. Managing Social Anxiety: A Cognitive-Behavioral Therapy Approach Managing Social Anxiety: A Cognitive-behavioral Therapy Approach, Richard G. Heimberg Treatments that work Managing social anxiety Treatments that work Debra A. HopeRichard G. HeimbergCynthia L. Turk, Oxford University Press, 2010,  ISBN: 0195336690, 9780195336696
  2. Nerwice: koszt doskonałości : [rozmowy o nerwicy : z dr. Andrzejem Rogiewiczem, ordynatorem […] Leczenia Nerwic w Komorowie], Andrzej RogiewiczMarek Różycki, Spar, 1992, ISBN: 8385359532, 9788385359531

6 myśli na temat “Złe samopoczucie – jakie są jego przyczyny?

  • 3 października 2019 o 14:00
    Permalink

    W dzisiejszych czasach niestety wszyscy się porównują do siebie. Tylko te foteczki, instagramy, życie na pokaz itd. Na szczęście omija mnie to porównywanie swojego życia z innymi, bo korzystanie z mediów społecznościowych ograniczyłam do minimum.

    • 28 października 2019 o 10:55
      Permalink

      Bardzo dobry pomysł.
      Też musiałam tak zrobić, bo moje życie zaczęło upływać tylko na przeglądaniu social mediów. Na dodatek zaczęłam się robić bardzo sfustrowana i… rozchwiana. Miałam do wszystkich pretensje, a moje samopoczucie było tragiczne. Wszystko przez to, że porównywałam się do innych. Na domiar złego, nie wystarczyło odstawić instagrama, bo potem zachowywałam się jak ćpun na odwyku. Niestety bez leków na receptę i suplementów się nie obeszło.

      • 16 listopada 2019 o 15:13
        Permalink

        Witam.
        Mogłabyś podzielić się suplementy dostałaś? Niestety siedzę za granicą… pewnie nie dam rady pójść do lekarza, ale suplementy chyba dostanę…

        • 26 listopada 2019 o 00:15
          Permalink

          Jak nie możesz iść do lekarza to na pewno załatw sobie magnez. On wszędzie jest bez recepty. Ale jak cenisz sobie tak jak ja, bardziej kompleksowe podejście to poszłabym w kierunku neuromood. Ten preparat idzie o krok dalej, dlatego pokonał m.in magnefar czy biovital. Szafran super się sprawdza na niepokój złe samopoczucie. Chyba pomaga wytwarzać serotoninę, nie wiem dokładnie. Ale na pewno wysyłają za granicę, dlatego polecam Ci serdecznie 😉

  • 4 grudnia 2019 o 23:13
    Permalink

    Ale jak tu się wyluzować, gdy w pracy się człowiek stresuje, poza pracą się stresuje, a w wiadomością tylko same przygnębiające informacje… 🙁

    • 18 grudnia 2019 o 15:09
      Permalink

      Dodatkowo można zawsze zadbać o swój organizm, bo takie depresyjne myśli mogą być przykładem różnych niedoborów np. żelaza, magnezu, witaminy D3. Kto już tu wspomniał o Neuromood, to naprawdę dobry preparat.

Dodaj komentarz