Zioła na uspokojenie – jakie naturalne zioła uspokajające stosować?

 

Naturalne zioła na uspokojenie - na co się zdecydować?

Życie współczesnego człowieka obfituje w wiele nerwowych sytuacji. Praca, codzienne problemy w domu, wszechobecny stres, egzaminy, nieszczęśliwe zdarzenia czy kłopoty finansowe – to tylko niektóre z wielu przyczyn, które mogą spowodować zdenerwowanie, niepewność, lęki i wiele innych nieprzyjemnych odczuć. I chociaż istnieje wiele sposobów na walkę z nimi, to jednak ich skuteczność i czas oddziaływania może być bardzo różny – w zależności od nasilenia problemu i indywidualnych cech człowieka.


Spis treści – kliknięcie przeniesie do konkretnego akapitu

Naturalne zioła na uspokojenie

Nie dziwi zatem fakt, iż zdecydowana większość osób zmagających się z codziennymi nerwami poszukuje coś na uspokojenie. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów są ziołowe leki na uspokojenie, które nie tylko działają długotrwale i skutecznie, ale także charakteryzują się bezpieczeństwem stosowania. A ponieważ zioła na uspokojenie występują pod wieloma postaciami (herbatki, krople, syropy, tabletki), to każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zatem po jakie zioła uspokajające warto sięgnąć? Oto kilka propozycji.

Zioła uspokajające to nie tylko melisa czy waleriana

Jednym z najlepszych i najbardziej skutecznych sposobów na walkę ze stresem oraz nadmiernym zdenerwowaniem są herbatki ziołowe do zaparzania. Do najbardziej skutecznych ziół zalicza się:

  • melisa na uspokojenie – zioło bogate w olejki eteryczne, fenolokwasy, kwas rozmarynowy i flawonoidy, dzięki czemu wykazuje działanie uspokajające, wyciszające i lekko nasenne; melisa na uspokojenie najlepsze rezultaty przynosi przy długotrwałym stosowaniu
  • waleriana (znany także pod nazwą kozłek lekarski) – zioło stosowane w łagodnych napięciach nerwowych, bezsenności, silnym zmęczeniu czy zespole napięcia przedmiesiączkowego; dużą zaletą waleriany jest fakt, iż nie wykazuje właściwości uzależniających (dzięki czemu może być stosowana przez dłuższy okres czasu)
  • chmiel – roślina wykorzystywana w medycynie ludowej jako środek wyciszający, uspokajający, likwidujący łagodne zaburzenia nastroju oraz wspomagający zasypianie
  • lawenda – roślina zawierająca olejki eteryczne wykazujące silne działanie odprężające, wyciszające, likwidujące nadmierną nerwowość i pobudliwość
  • rumianek – zioło zawierające flawonoidy i cholinę, które wpływają na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego; rumianek na uspokojenie może być stosowany nawet u bardzo małych dzieci


Zioła na uspokojenie pomagają uporać się z lekkimi stanami pobudzenia bądź nerwowości. Jednak czasami mamy do czynienia ze znacznie poważniejszymi schorzeniami – depresją lub nerwicą. W takich przypadkach niezbędna jest wizyta u lekarza. Zioła mogą tu stanowić terapię uzupełniającą.

Zioła na depresję i nerwicę zazwyczaj stosujemy w formie naparów

Polecane zioła na depresję to między innymi:

  • szafran,
  • dziurawiec,
  • szałwia,
  • męczennica.

Natomiast najlepsze zioła na nerwicę to:

  • głóg,
  • serdecznik,
  • lipa,
  • mięta
  • wszystkie wskazane powyżej.

Wymienione wyżej zioła na sen i uspokojenie można stosować samodzielnie – na przykład jako napary do picia. Dodatkowo warto sięgnąć po różnorodne mieszanki złożone z wyżej wymienionych ziół. Tak skomponowana herbata na uspokojenie charakteryzuje się zwielokrotnioną siłą działania.

Tabletki oparte na wyciągach, ekstraktach i naturalnych składnikach

Jednymi z najchętniej kupowanych środków na uspokojenie są różnego rodzaju tabletki, których bardzo duży wybór jest dostępny zarówno w aptekach, jak i w sklepach zielarskich (stacjonarnych i internetowych). Polecane tabletki na złagodzenie stanów napięcia nerwowego to między innymi:

  • Neuromood (o nim odrobinę niżej!)
  • witaminy na uspokojenie (przede wszystkim B6 i B12)
  • Magnez Stres (suplement diety zawierający wyciąg z melisy i chmielu, magnez oraz witaminę B6)
  • melisa w tabletkach
  • kozłek lekarski tabletki

Dodatkowo można sięgnąć po popularne suplementy diety lub leki bez recepty – na przykład Kalms, Valused, Positivum, Valerin Max, Neospasmina, Nervomix Control i wiele innych. Jednym z najbardziej polecanych środków jest Neuromood, który dzięki naturalnym składnikom charakteryzuje się dużą skutecznością i bezpieczeństwem stosowania. Zbilansowany i zrównoważony skład sprawia, iż preparat nie tylko walczy ze stanami napięcia nerwowego, ale także doskonale wpływa na cały organizm.

Olejki eteryczne

Innym sposobem na skołatane nerwy są olejki eteryczne na uspokojenie, które mogą być wykorzystywane w szeroko pojętej aromaterapii. Preparaty tego typu mogą być używane w różnorodny sposób – na przykład do kąpieli, smarowania skroni lub jako naturalny odświeżacz powietrza. Wśród najskuteczniejszych olejków eterycznych można wymienić:

  • lawendowy
  • rumiankowy
  • różany
  • bergamotkowy
  • jaśminowy
  • walerianowy
  • z jagodlinu wonne tzw. ylang ylang

Wszystkie wymienione wyżej olejki wykazują silne działania odprężające, relaksujące i wyciszające. Dodanie kilku kropel do wieczornej kąpieli lub spryskanie nim pościeli to doskonały sposób na spokojny i zdrowy sen. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż olejku nie należy aplikować bezpośrednio na skórę.

Krople na uspokojenie – szczególnie dla dzieci

Osoby cierpiące na nadmierne pobudzenie nerwowe i bezsenność mogą także sięgnąć po różnego rodzaju krople, które są dostępne zarówno w aptekach, jak i sklepach zielarskich. Najpopularniejsze krople na uspokojenie to:

  • krople walerianowe – tradycyjny środek leczniczy łagodzący objawy niewielkiego napięcia nerwowego oraz ułatwiający zasypianie
  • nervosol – preparat zawierający wyciągi z melisy, kozłka lekarskiego, lawendy, chmielu i korzenia arcydzięgla

Stosowanie wyżej wymienionych preparatów pomaga zwalczyć stany nerwowości i napięcia, a dodatkowo wspomaga proces zasypiania. Krople na uspokojenie należy stosować według zaleceń zawartych w ulotce.

Syrop na uspokojenie

Leki ziołowe na uspokojenie mogą także występować w postaci syropów, których skład bazuje przede wszystkim na ziołach uspokajających. Popularny syrop na uspokojenie to między innymi Melisal, którego podstawowym składnikiem jest wyciąg z melisy. Inne syropy bazujące na wyciągach ziołowych to między innymi Valused, Melissed czy Sedomix. Wszystkie te produkty charakteryzują się podobnym, niestety bardzo ograniczonym działaniem.

Podsumowanie

Ziołowe preparaty na uspokojenie to skuteczny i bezpieczny sposób na walkę ze stresem, nadmierną nerwowością i bezsennością. Na rynku dostępnych jest wiele postaci ziół, co sprawia, iż każdy może sięgnąć po środek odpowiadający indywidualnych wymaganiom i upodobaniom.

Źródła:
  1. Sperkowska, Beata, and Grzegorz Bazylak. „Zawartość szczawianów w preparatach ziołowych o działaniu uspokajającym, odstresowującym i wspomagającym leczenie skutków stresu.” Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 43.3 (2010): 240-248.
  2. Kamiński, Krzysztof. „Ziołowe terapie ojca Klimuszki Herbal treatments based on the recipes of Father Klimuszko.”

Dodaj komentarz